Używanie marihuany wiąże się z obniżeniem wskaźników depresji i myśli samobójczych wśród pacjentów z zespołem stresu pourazowego (PTSD).
Według nowego badania osoby cierpiące na zespół stresu pourazowego (PTSD), które spożywają marihuanę, doświadczają znacznie mniej epizodów depresyjnych i niższych wskaźników myśli samobójczych w porównaniu z osobami niestosującymi marihuany.
Badanie, opublikowane we wtorek w Journal of Psychopharmacology, przeanalizowało reprezentatywne w skali kraju dane dotyczące zdrowia pochodzące z badania Community Health Survey Statistics Canada 2012 i wykazało, że osoby z PTSD, które nie zgłosiły używania marihuany w ciągu ostatniego roku, są znacznie bardziej narażone na myśli samobójcze i przechodzą przez bardziej intensywne fazy depresyjne.
„To badanie dostarcza wstępnych dowodów epidemiologicznych, że używanie konopi indyjskich może przyczynić się do zmniejszenia związku między zespołem stresu pourazowego a ciężkimi stanami depresyjnymi i samobójczymi”.
Spośród ponad 24 000 osób, które kwalifikowały się do badania, które zostało przeprowadzone przez naukowców z British Columbia Center on Substance Use i University of British Columbia, u 420 zdiagnozowano klinicznie PTSD. Spośród nich 106 osób z PTSD (28,2 procent) stwierdziło, że użyło konopi indyjskich w zeszłym roku. To znacznie więcej niż średnia osób bez PTSD (11,2 procent).
„Wiemy, że przy ograniczonych możliwościach leczenia PTSD wielu pacjentów zaczęło leczyć się za pomocą cannabis w celu złagodzenia objawów” – powiedziała Stephanie Lake, główna autorka badania, w komunikacie prasowym. „Jednak jest to pierwszy raz, kiedy wyniki reprezentatywnego dla kraju badania wykazały potencjalne korzyści z leczenia tego zaburzenia za pomocą konopi”.
Badanie wykazało, że osoby cierpiące na PTSD, które nie zgłosiły używania konopi indyjskich w zeszłym roku, były około siedem razy bardziej narażone na wystąpienie ostatnio dużego epizodu depresyjnego. Mieli także 4,3 razy większe prawdopodobieństwo, że rozważali samobójstwo.
„Wśród respondentów zażywających konopie, zespół stresu pourazowego nie był związany z niedawnym epizodem depresyjnym ani z myślami samobójczymi”.
Podczas gdy badanie dotyczyło tylko respondentów kanadyjskich, wyniki są istotne również dla pacjentów z USA, ponieważ członkowie stanu wojskowego również doświadczają wyższych wskaźników PTSD w porównaniu z populacją ogólną.
Były sekretarz amerykańskiego Departamentu Spraw Weteranów (VA), David Shulkin, powiedział niedawno, że opowiada się za prowadzeniem przez wydział badań klinicznych nad terapeutycznymi korzyściami marihuany dla weteranów z zespołem stresu pourazowego, stwierdzając, że wskaźnik samobójstw wśród populacji pokazuje, że ignorowanie opcji leczenia naraża członków służby na „ryzyko”.
Podczas gdy VA odmówił wsparcia inicjatyw badawczych nad konopiami indyjskimi w chorobach, które często dotykają weteranów pod jego kierownictwem, Shulkin powiedział w tym tygodniu, że wydział „powinien być zaangażowany i otwarty na badania nad wszystkim, co pomoże weteranom poprawić ich życie, w tym nad medyczną marihuaną.”
„Dopiero zaczynamy rozumieć, jaki potencjał terapeutyczny konopi indyjskich może mieć w przypadku różnych schorzeń” – powiedział M-J Milloy, naczelny autor nowego badania. „Te odkrycia są obiecujące i zasługują na dalsze badania, aby w pełni zrozumieć korzyści płynące z konopi indyjskich dla osób żyjących z PTSD”.