Okres ciemności jest ważny w uprawie

Dlaczego okres ciemności jest ważny w uprawie cannabis?

Niezależnie od tego, czy uprawiasz marihuanę indoor czy outdoor, musisz zrozumieć znaczenie cyklu ciemności. Ciemność odgrywa ważną rolę na każdym etapie cyklu życia cannabis. W dzisiejszym artykule postaramy ci się wyjaśnić, dlaczego jest on tak ważny.

CIEMNOŚĆ MA ZNACZENIE

Bez względu na to, jaką odmianę marihuany wybierzesz do uprawy, wymagać ona będzie zarówno jasnych jak i ciemnych cykli. Odmiany kwitnące automatycznie mogą być od tej ciemności nieco mniej zależne, niemniej jednak również czerpią one z niej korzyści.

KIEŁKOWANIE NASION W CIEMNOŚCI

Jeśli rozpoczynasz swoją uprawę od nasion, zanim na dobre rozpoczniesz uprawę, musisz je skutecznie wykiełkować. Aby wykiełkować, nasiona marihuany potrzebują ciemności. W niektórych przypadkach, świetnie sprawdzi się kiełkowanie ich w ciemnej szafce lub w namiocie przez około 2-3 dni. Polecamy zastosowanie metody ręczników papierowych. Dlaczego? Ponieważ jest ona prosta i działa.

To właśnie zupełna ciemność sprawia, że nasiona zaczynają kiełkować. Gdy tylko zauważysz pierwszy malutki biały korzeń, jest to czas, aby ostrożnie umieścić kiełkujące nasiona w wybranym medium uprawy. W naturze nasiona marihuany spadają z kwiatów jesienią i wpadają do ziemi.

DLACZEGO KORZENIE MARIHUANY POTRZEBUJĄ CIEMNOŚCI?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego donice oraz pojemniki do uprawy nie są przezroczyste? Ponieważ korzenie cannabis najbardziej potrzebują tlenu oraz ciemności. Kiedy korzenie są wystawione na światło, jest to wręcz zaproszenie do problemów. Przez światło w strefie korzeni mogą skolonizować się tam wszystkie rodzaje paskudnych grzybów, bakterii, i zanim się zorientujesz, korzenie zgniją. Można oczywiście tego uniknąć stosując odporne na światło pojemniki oraz donice. Zdrowe korzenie znajdujące się w ziemi powinny mieć biały kolor. Chore korzenie zmieniają kolor na zielony lub brązowy.

CO SIĘ DZIEJE Z ROŚLINAMI CANNABIS W NOCY?

Rośliny cannabis posiadają dwa najważniejsze receptory widma światła: fitochrom czerwony oraz fitochrom daleko czerwony. Gdy świeci słońce lub włączane są odpowiednie lampy do uprawy, poziomy te się równoważą. Jednak podczas cyklu ciemności, receptory dalekiej czerwieni zmieniają kolor na czerwony. Dzięki wystarczająco długiemu okresowi ciemności, nastaje równowaga. Rośliny są do tej równowagi zaprogramowane biologicznie.

Dlatego też outdoor podczas długich wiosennych dni, odmiany fotoperiodowe znajdują się w fazie wegetatywnej i nie kwitną aż do nastania późnego lata/ jesieni, kiedy noce znacznie się wydłużają. Większość uprawianych na wolnym powietrzu odmian przechodzi do fazy kwitnienia stopniowo – zazwyczaj gdy światło słoneczne zmniejsza się do 13 – 14 godzin dziennie.

Hodowcy indoor manipulują cyklem świetlnym, 18-6, 20-4 lub 24-0, w celu zapobiegnięcia nadmiernemu gromadzeniu się czerwonych barwników fitochromowych oraz zbyt wczesnemu kwitnieniu. Dzięki takim manipulacjom, odmiany fotoperiodyczne mogą pozostawać w fazie wegetatywnej przez czas nieokreślony.

Z drugiej strony, wielu hodowców pozostawia rośliny w całej ciemności na dzień lub dwa przez zastosowaniem cyklu 12-12, aby przyspieszyć przejście roślin do fazy kwitnienia. Rośliny osiągają to dzięki nagromadzeniu się czerwonego fitochromu podczas dłuższego okres ciemności.

CZY SZCZEPKI POTRZEBUJĄ OKRESU CIEMNOŚCI?

Szczepki tak naprawdę nie są w stanie korzystać z ciągłego oświetlenia. Większość hodowców uważa, że w ich przypadku najbardziej optymalne okazują się być chłodne, białe świetlówki kompaktowe o niskiej intensywności działające w harmonogramie 18-6. Nikt nie jest w stanie wytłumaczyć dokładnie nauki stojącej za takim działaniem, ale niepotwierdzone raporty hodowców sugerują, że więcej sadzonek zakorzenia się przy zastosowaniu cyklu ciemności.
Harmonogram światła 24-0 nie musi być złym pomysłem, ale sprawia, że wysoka wilgotność, którą tak bardzo młode sadzonki lubią, jest ciężka w utrzymaniu.

A CO Z CYKLEM CIEMNOŚCI WŚRÓD AUTOMATÓW?

Jest to temat trwającej debaty. Nawet na Syberii żadne dzikie odmiany ruderalis nie rosną w pełnym słońcu 24 godziny na dobę. Zachmurzenie liczone jest jako ciemność i choć okresy te mogą być krótkie i nieregularne, wciąż są to cykle ciemności. Nasze własne badania sugerują, że w przypadku odmian kwitnących automatycznie najlepiej sprawdzają się cykle światła typu 20-4.

DLACZEGO PĄKI MUSZĄ BYĆ SUSZONE I PRZECHOWYWANE W CIEMNYM MIEJSCU?

Znaczenie cyklu ciemności nie spada wraz z nadejściem czasu zbiorów, a raczej staje się jeszcze bardziej krytyczne. Światło słoneczne, a tak naprawdę każda ekspozycja na światło degraduje kannabinoidy znajdujące się w marihuanie.

Zakonserwowane pąki należy trzymać w szklanych słoikach, które również powinno się przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu, aby przedłużyć ich okres przydatności do spożycia.

KONSEKWENCJE BRAKU CIEMNOŚCI

Tak naprawdę musimy być szczerzy – nie możesz sobie pozwolić na przerwy w okresach ciemności. Światło podczas okresów ciemności bez wątpienia prowadzi do stresowania roślin. Jeśli musisz sprawdzać marihuanę nocą, lub po zgaszeniu świateł, jedyną opcją jest stosowanie światła zielonego.

Zewnętrzne źródła światła uderzające w rośliny cannabis podczas cyklu ciemności mogą zapobiegać ich kwitnieniu, a w najgorszych wypadkach stresować je tak bardzo, że rośliny zamieniają się w hermafrodyty. Jedynym wyjątkiem jest światło księżyca, które nie jest zagrożeniem. Aby zniszczyć rośliny wystarczy nawet stosowanie telefonu komórkowego jako latarki, zatem ostrzegamy – bądź ostrożny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © F2seeds.com - Opowiemy Ci na naszym blogu F2seeds o marihuanie i konopiach indyjskich, zwanych roślinami cannabis THC oraz CBD.