Etymologia Słowa Marihuana

feminizowane nasiona konopi

Etymologia marihuany i jak zmieniła się nazwa cannabis.

Jeszcze kilka lat temu nie zdawaliśmy sobie sprawy z ksenofobicznych i rasistowskich konotacji słowa „marihuana”. Zawsze nazywaliśmy marihuanę po prostu „ziołem” i nigdy nie zastanawialiśmy się nad jej etymologią. Dopiero, gdy pojawiły się kwestie legalizacji, sami zaczęliśmy się zastanawiać nad tym słowem.

Historia jest dobrze udokumentowana i warto wspomnieć, że nie jest to w żaden sposób nowa rzecz ani część „kultury anulowania”. Właściwa nazwa konopi (w kręgach naukowych oraz w odniesieniu do powiązań medycznych lub prawnych) to cóż, konopie indyjskie.

Naukowa nazwa to Cannabis Sativa, a popularna teoria głosi, że rodzaj tej kwitnącej rośliny pochodzi z Azji. Jednak spory o pochodzenie samego słowa „marihuana” są po części spowodowane domniemanym miejscem jej urodzenia.

Przed rokiem 1910 słowo „marihuana” nie istniało w Ameryce. Zamiast tego teksty odnoszą się do „konopi indyjskiej” jako lekarstwa lub naturalnego lekarstwa na powszechne choroby domowe. Na początku XX wieku duże firmy farmaceutyczne, takie jak Bristol-Myers Squib i Eli Lilly, włączały do ​​produkowanych przez siebie leków konopie indyjskie i ekstrakty z konopi. Przepisywali marihuanę, aby leczyć kwestie, o które musimy dzisiaj walczyć, takie jak bezsenność, migreny i reumatyzm. Czasopisma naukowe opublikowały setki artykułów szczegółowo opisujących terapeutyczne korzyści marihuany.

Alexander Dumas (Père) był dużą częścią wynalezienia produktów haszyszowych. Jeśli nie rozpoznajesz tego nazwiska, Dumas był francuskim autorem Trzech muszkieterów i Hrabiego Monte Christo.

W przeciwieństwie do dzisiejszych czasów, elitarni Amerykanie, którzy byli wystarczająco bogaci, by pozwolić sobie na importowane towary, stosowali rekreacyjnie haszysz. W porównaniu do przeciętnego Amerykanina, który w tamtym czasie używał go głównie do celów leczniczych. Dumas jest prawdopodobnie najbardziej znanym francuskim pisarzem w historii, chociaż jego rodzina ze strony matki pochodziła z Haiti.

Jak to wszystko odnosi się do etymologii „marihuany”?

Wszystko zaczęło się zmieniać wraz z Rewolucją Meksykańską. Kiedy ponad 890 000 Meksykanów legalnie wyemigrowało do Stanów Zjednoczonych, aby znaleźć schronienie przed niszczącą ich życiem wojną domową. Dopiero gdy ci uchodźcy zwrócili uwagę przeciętnego Amerykanina na palenie marihuany, stało się to powszechne w celach rekreacyjnych. Ten napływ imigrantów rozpoczął się w 1910 roku i trwał do zakończenia wojny domowej w 1920 roku.

W 1913 r. w Kalifornii uchwalono pierwszą ustawę kryminalizującą uprawę „Locoweed”. Zarząd Farmacji naciskał na uregulowanie opiatów i leków psychoaktywnych. Wielu twierdzi, że bigoteria, z którą zmaga się ludność imigrancka, była kluczem do ustanowienia tej kontroli społecznej. Stany graniczne jako pierwsze zabroniły konopi indyjskich. Powszechnie uważa się, że El Paso w Teksasie było pierwszym amerykańskim miastem, które w 1914 roku zabroniło sprzedaży lub posiadania.

Kiedy w latach 30. XX wieku wybuchł Wielki Kryzys, Amerykanie szukali kozła ofiarnego, na którym mogliby zrzucić winę na swoją traumę. Wraz z napływem imigrantów na południu i wzrostem jazzu, romans Ameryki z marihuaną dobiegł końca. Teraz postrzegali marihuanę i jej użytkowników (głównie osoby czarne i meksykańskie) jako korupcję wymierzoną w umysły i klasy niższe.

Kryminalizacja cementuje nazwę

Przed federalną kryminalizacją rośliny, 29 stanów zakazało stosowania zioła, które stało się znane jako „marihuana”. W 1930 roku Federalne Biuro ds. Narkotyków mianowało swojego pierwszego dyrektora, Harry’ego Anslingera.

Harry Anslinger jest główną osobą odpowiedzialną za piętno, nad którym do dziś pracujemy. Był u władzy przez ponad 30 lat, a jego kampania przeciwko konopiom utrzymywała się na stałym poziomie przez całą karierę. Jako człowiek wygadany, wykorzystał nowe wytwory kin do rozpowszechniania nienawistnego przesłania, które dalej oczerniało tę roślinę dla w Ameryce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © F2seeds.com - Opowiemy Ci na naszym blogu F2seeds o marihuanie i konopiach indyjskich, zwanych roślinami cannabis THC oraz CBD.