Cannabis jest bezpieczniejszą alternatywą leków przeciwbólowych

feminizowane nasiona konopi

Wiele badań pokazuje, że cannabis jest bezpieczniejszą alternatywą dla leków przeciwbólowych.

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), ból chroniczny jest epidemią w Stanach Zjednoczonych, w której codziennie ponad 50 milionów ludzi doświadcza łagodnego do intensywnego dyskomfortu. Część tego bólu można przypisać siedzącemu trybowi życia oraz 40 godzin siedzenia za biurkiem, podczas gdy inne mogą wynikać z poważnego wypadku lub zdiagnozowanej choroby.

Niezależnie od tego, czy ból pochodzi od prowadzonego stylu życia, wypadku, czy zaburzenia takiego jak fibromialgia, może być on stanem wyniszczającym dla każdego, kto musi się z nim codziennie mierzyć. Leki przeciwbólowe zarówno te na receptę, jak i te dostępne bez recepty, często wywołują mnóstwo skutków ubocznych, a także wiążą się z ryzykiem uzależnienia. W związku z tym, wiele osób cierpiących na stany bólowe poszukuje leczenia, które nie sprawi, że poczują się otępiali lub że bedą potrzebować coraz większych dawek lekarstwa.

W odpowiedzi na wezwanie do znalezienia lepszych opcji leczenia bólu Departament Zdrowia Stanu Nowy Jork ogłosił w 2018 r., że alternatywne leczenie opioidami będzie uważane za warunek kwalifikujący do uzyskania karty medycznej marihuany.

Czy marihuana może być bezpiecznym, naturalnym lekarstwem do walki z uporczywym bólem? – Przegląd badań.

Reuters poinformował 6 lutego 2019 r., że ból jest zdecydowanie pierwszym powodem, dla którego pacjenci sięgają po marihuanę. Informacje podawane z ust do ust są głównym czynnikiem sięgania po marihuanę; i istnieją badania, które są w stanie potwierdzić te anegdotyczne dane.

Badania

Według badań z 2017 r. Opublikowanych w Current Rheumatology Reports, palenie lub wapowanie marihuany jest niesamowicie skutecznym leczeniem bólu. Naukowcy w tym badaniu stwierdzili również, że doustne stosowanie kannabinoidów wykazuje lepsze wyniki leczenia niektórych objawów bólu niż inne. Poprzez stosowanie kannabinoidów doustnie, poprawiony został sen oraz ogólna jakość życia, a także odnotowano zmniejszenie bólu nowotworowego. Z drugiej strony, doustne stosowanie kannabinoidów wydaje się mieć niewielki wpływ na ostry ból pooperacyjny, ból brzucha lub ból reumatoidalny.

W badaniu klinicznych zakończonym w 2018 roku, które zostało przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis, przeanalizowano wpływ wapowanej marihuany na ból neuropatyczny. Wyniki wykazały, że średnie dawki marihuany były bardzo skuteczne w zarządzaniu doświadczanym bólem. Co więcej, były one o wiele bardziej skuteczne niż placebo.

Inne badania, takie jak raport z 2018 roku opublikowany w The Lancet, nie wykazały korelacji między używaniem konopi indyjskich a łagodzeniem bólu. Pomimo sprzecznych odkryć naukowcy nadal pracują nad ustaleniem wyraźnego związku między używaniem marihuany w medycynie a redukcją bólu.

Na przykład, badanie kliniczne rozpoczęte w 2018 roku na Uniwersytecie Kolorado w Boulder bada wpływ produktów spożywczych na ból, stany zapalne i funkcje poznawcze. Badanie obserwacyjne, w którym uczestniczy 283 uczestników, ma na celu rozróżnienie między funkcjonowaniem kanabidiolu (CBD) i THC w tych obszarach.

Prawdopodobnie w przyszłości pojawi się więcej prób klinicznych oraz badań, ale na razie musimy zadowolić się tym co mamy.

Perspektywa pacjenta

Mieszkająca w Massachusetts Laura Kiesel cierpi na rzadkie zaburzenie tkanki łącznej, zespół Ehlersa-Danlosa, który powoduje silny ból i ogranicza jej ruchliwość. Kobieta opisała swoją podroż do zdrowia szczegółowo opisując w jaki sposób stosuje żelki z cannabis codziennie przed snem. Regenerujący sen, zwiększona mobilność oraz mniejsze doświadczanie bólu, to kilka z korzyści, których doświadczyła Kiesel.

„Przestałam poszukiwać odpowiedniego wózka inwalidzkiego online i byłam w stanie poświęcić więcej czasu na robienie rzeczy, których wcześniej nie byłam w stanie robić – takich jak pisanie oraz spędzanie czasu na świeżym powietrzu”.

Mimo że Kiesel nie wyzdrowiała całkowicie, od czasu rozpoczęcia przyjmowania marihuany, drastycznie zmniejszyła zużycie tabletek przeciwbólowych – z kilku razy w tygodniu do kilku razy w miesiącu.

Kiesel nie jest sama w swoich doświadczeniach. Diana Whitney, matka dwojga dzieci z Vermont, zaczęła używać medycznej marihuany do walki z przewlekłym bólem, a teraz używa jej również w stanach lękowych i depresyjnych. W swoim artykule z 2018 roku opublikowanym w The Washington Post Whitney powiedziała:

„Wykorzystanie produktów zastosowania miejscowego z cannabis zmniejszyło doświadczany przeze mnie ból miednicy i złagodziło inne objawy, które utrudniały moje życie przez wiele lat…”
Co mówią eksperci

Wielu ekspertów medycznych przyjmuje cannabis jako skuteczną opcję leczenia chronicznego bólu. „Moim zdaniem medyczna marihuana jest doskonałym wyborem dla pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe, a w tym na ból chroniczny” mówi dr Laszlo Mechtler, dyrektor medyczny Dent Neurologic Institute w Amherst, Nowy Jork, w wywiadzie dla Chicago w marcu 2019 r.

Główny problem, który przewiduje Mechtler, nie jest związany z efektami ubocznymi stosowania cannabis – jest bezpośrednio związany z polityką oraz ekonomią. Recepty na wykupienie medycznej marihuany kosztują średnio nawet 500 dolarów miesięcznie i nie są refundowane, co sprawia, że zakupienie leku dla wielu Amerykanów jest po prostu niemożliwe.

Podsumowanie

Niezliczone osoby doświadczają znacznej ulgi w bólu w związku ze stosowaniem medycznej marihuany, ale dopóki nie zostanie ona zalegalizowana na szczeblu medycznym, wielu pacjentów nadal będzie miało trudności z uzyskaniem do niej dostępu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © F2seeds.com - Opowiemy Ci na naszym blogu F2seeds o marihuanie i konopiach indyjskich, zwanych roślinami cannabis THC oraz CBD.