Zmiana fazy wegetatywnej na kwitnienie

feminizowane nasiona konopi

Kiedy powinniśmy roślinom zmienić fazę wegetatywną na fazę kwitnienia?

Podczas zmiany etapu wegetatywnego na etap kwitnienia, hodowcy muszą być świadomi wielu czynników. Zmiana we właściwym czasie ma kluczowe znaczenie dla maksymalizacji wydajności i uniknięcia komplikacji.

Wiedza o tym, kiedy powinniśmy zmienić fazę wegetatywną na fazę kwitnienia jest jednym z najważniejszych czynników, który zapewni nam sukces. Dzieje się tak, ponieważ zbyt wczesne działanie może skutkować mniejszą całkowitą wydajnością. I odwrotnie, zbyt późne działanie może spowodować przerost roślin lub przypalone pąki. Decyzja o dokonaniu zmiany powinna opierać się na starannym rozważeniu wielu czynników, takich jak wiek roślin, maksymalna wysokość, jaką rośliny mogą uzyskać, rodzaj uprawianych odmian, czy rośliny rosną ze szczepek czy z nasion, a także stosowana metoda uprawy.

Dokonując zmiany, hodowcy muszą być świadomi wszystkich tych zmiennych, oraz jak mogą one wpłynąć na produkt końcowy. Ze względu na to, że każda uprawa jest wyjątkowa, hodowcy powinni zachować ostrożność podczas kopiowania metod i technik stosowanych przez innych. Mogą one w rzeczywistości dać ci zupełne wyniki niż oczekujesz.

Czy wiek roślin ma znaczenie?

Więc… niezupełnie. Niektórzy hodowcy uważają, że rośliny rosnąca z nasion potrzebują aż 60 dni, aby dojrzeć w fazie wegetatywnej. Jednak niekoniecznie jest to prawda. Gdy uprawiasz rośliny zaczynając od sadzonek nie jest to problem. Hodowcy mogą zmienić fazę wegetatywną na fazę kwitnienia zaraz po tym, gdy tylko szczepka ustanowi solidny system korzeniowy.

W optymalnych warunkach rośliny powinny być utrzymywane w fazie wegetatywnej przez około 60 dni. Okres ten powinien dać roślinie możliwość maksymalizacji wydajności oraz aklimatyzacji do warunków uprawy. Jest to ważne, ponieważ komplikacje oraz błędy są znacznie trudniejsze do wybaczenia podczas etapu kwitnienia. Należy jednak zauważyć, że powyższy okres jest tylko ogólnym zaleceniem. Jeśli maksymalna wydajność nie jest priorytetem lub jeśli warunki uprawy nie pozwalają na odpowiednio długi etap wegetatywny, rośliny można wprowadzić w etap kwitnienia długo przed ukończeniem przez nich 60-dniowego okresu wegetatywnego.

1. Maksymalna wysokość rośliny.

Najważniejszym czynnikiem jest ilość miejsca dostępnego dla twoich roślin. Im dłużej rośliny utrzymywane bedą w fazie wegetatywnej, tym będą wyższe. W związku z tym, zbyt długie przetrzymywanie ich w tej fazie w ograniczonej przestrzeni może doprowadzić do problemów. Rośliny, które wyrosną zbyt wysoko mogą potencjalnie sięgnąć zbyt blisko opraw oświetleniowych i w rezultacie doznać uszkodzeń. W idealnej sytuacji, twoje rośliny nie powinny znajdować się bliżej niż 30 centymetrów od świateł. Jest to oczywiście odległość przybliżona. Jednak miej na uwadze, że jeśli odległość będzie mniejsza ryzykujesz oparzeniom roślin, co w rezultacie spowoduje spalenie pąków.

Pamiętaj, aby zawsze brać pod uwagę oświetlenie stosowane w uprawie. Niektóre żarówki świecą cieplej niż inne, co z pewnością także wpłynie na minimalną odległość jaką należy zachować między roślinami a światłami.

2. Indica czy sativa?

Przy przechodzeniu w etap kwitnienia, muszą być także brane pod uwagę różnice genetyczne. Dzieje się tak dlatego, że indici i sativy zachowują się całkowicie inaczej podczas kwitnienia. Odmiany indica znane są z produkcji krótszych, grubszych i bardziej krzaczastych roślin niż odmiany indica. Zazwyczaj zyskują one tylko około 25-50 procent wysokości w fazie kwitnienia. Dla porównania, sativy znane są ze swojej wysokości i zdolności do rozciągania się podczas całej fazy kwitnienia. Wiadomo, że są one nawet podwoić swoją wysokość licząc od pierwszego dnia kwitnienia aż po zbiory.

Należy pamiętać, że cechy te dotyczą czystych odmian sativa i indica. Większość odmian wykazuje cechy reprezentatywne dla obu rodzajów, ponieważ nie są one w 100% ani indicami ani sativami. Gdy mamy do czynienia z hybrydami, należy dobrze przyjrzeć się genetycznemu pochodzeniu rośliny w celu lepszego zrozumienia czego możemy się spodziewać podczas uprawy. Podstawową zasadą w przypadku hybryd jest oczekiwanie, że mogą one nawet podwoić swoją wysokość – jest to najbezpieczniejsza zasada.

3. Szczepki czy nasiona?

Metoda sadzenia także wpływa na to, kiedy najlepiej przejść z fazy wegetatywnej w fazę kwitnienia. Różnica między wzrostem z nasion lub ze szczepek wpływa na tempo wzrostu systemu korzeniowego roślin. Jeśli roślina nie ugruntowała stałego systemu korzeniowego, mogą wystąpić zarówno problemy jak i komplikacje podczas etapu kwitnienia.

Szczepki mogą rosnąć bardzo szybko zmuszając tym samym hodowców do zmiany na etap kwitnienia w oparciu o samą wielkość roślin. Jednak każdy hodowca powinien mieć pewność, że szczepki miały także niezbędną ilość czasu na ustabilizowanie się przed wejściem w fazę kwitnienia. Sadzonki mogą wchodzić w fazę kwitnienia dużo wcześniej, ale musisz pamiętać, że minimalny czas fazy wegetatywnej w ich przypadku wynosi 2 – 3 tygodnie, nie mniej!

4. Metoda uprawy.

Różne metody uprawy, takie jak na przykład SOG, ScrOG, lizakowanie, czy super cropping, mogą także wpływać na czas przejścia z jednego etapu w drugi. W zależności od wybranej metody, czas kwitnienia również będzie prawdopodobnie inny.

Uprawa Outdoor.

Zazwyczaj outdoorowi hodowcy pozwalają, aby ich rośliny weszły w fazę kwitnienia same. Zwykle dzieje się to w połowie lata, gdy dni stają się krótsze niż 12 godzin. Hodowcy outdoor powinni zadbać o to, aby ich rośliny nie otrzymywały żadnego światła w nocy. Obejmuje to źródła światła takie jak na przykład światła ogrodowe, lampy uliczne lub reflektory.

Warto także zauważyć, że rośliny outdoorowe wcale nie muszą być pozostawione same sobie. Podobnie jak rośliny uprawiane w pomieszczeniach, również mogą być zmuszone do kwitnienia poprzez zmianę warunków. Niektóre klimaty nie są w stanie dać roślinom wystarczająco dużo czasu przed zimą, a inne mogą wręcz wymagać od hodowcy wymuszenia kwitnienia, aby utrzymać rośliny pod kontrolą. Ponadto, niektórzy hodowcy decydują się na wymuszanie fazy kwitnienia, aby zebrać wszystkie rośliny w tym samym sezonie.

Niezależnie od przyczyny, wymuszenie na roślinach outdoorowych kwitnienia nie jest trudnym procesem. Hodowcy zazwyczaj robią to osłaniając rośliny, w wyniku czego zmniejszają ekspozycję roślin na światło słoneczne. W przypadku uprawy w szklarni wystarczy zakryć okna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © F2seeds.com - Opowiemy Ci na naszym blogu F2seeds o marihuanie i konopiach indyjskich, zwanych roślinami cannabis THC oraz CBD.