Niedobór wapnia w uprawie marihuany

feminizowane nasiona konopi

Niedobór wapnia może zaszkodzić zbiorom lub je mocno ograniczyć. Ze względu na to, że każdemu hodowcy zależy na jak najlepszej wydajności, wczesne wykrycie niedoboru wapnia może mieć ogromne znaczenie.

Ludzie i zwierzęta potrzebują wapnia do tworzenia struktur kości, zębów oraz naprawiania uszkodzonych tkanek. Rośliny, tak jak ludzie oraz zwierzęta, również wykorzystują wapń do wzmacniania oraz utrzymywania ścian komórkowych. Jest to jedna z drugorzędnych potrzeb roślin, na równi z magnezem oraz siarką. Są one stosowane w połączeniu z podstawowymi składnikami odżywczymi (fosfor, potas, azot), pomagając utrzymać rośliny w zdrowiu, sile oraz pomagając w tworzeniu nowych liści i łodyg. Wapń jest również wykorzystywany przez rośliny do aktywowania specyficznych enzymów, które mają zdolność koordynowania aktywności komórkowej w roślinach. Krótko mówiąc, wapń zapewnia strukturę łodyg oraz liści i pomaga im w lepszym znoszeniu stresu zewnętrznego (takiego jak np. przegrzanie).

Wapń nazywany jest pół-mobilnym składnikiem odżywczym, co oznacza, że nie jest dobrze transportowany po całej roślinie i ma tendencję do pozostawiania w miejscach, w których jest podawany. Na przykład, jeśli spryskasz jeden z liści roślin roztworem wapnia, prawdopodobnie pozostanie on właśnie w tym miejscu liścia. Ta właściwość ma kluczowe znaczenie w leczeniu niedoboru wapnia u roślin cannabis.

Ostrzegamy jednak, że nie jest łatwo dostrzec niedobór wapnia i prawidłowo go zdiagnozować. Niedobory wapnia zwykle występują w połączeniu z niedoborem żelaza lub magnezu, ale mogą być również powodowane okresami niskiej wilgotności lub zbyt długo trwającymi okresami niskiej temperatury. Ze względu na to, że wapń transportowany jest po roślinie tylko dzięki procesowi zwanemu transpiracją, oznacza to, że system korzeniowy pobiera wapń z mieszanki gleby, w której jest uprawiany, i przenosi go do nowych liści oraz nowego wzrostu, gdzie jest potrzebny najbardziej.

JAK ROZPOZNAĆ NIEDOBORY WAPNIA

Szukając niedoborów wapnia w roślinach cannabis, zwracaj uwagę na nowo utworzone liście znajdujące się na szczycie roślin oraz liście, które otrzymują bezpośrednie światło. Objawy mogą się różnić, ale obejmują mocno ciemnozielone liści oraz ich marszczenie się – skarłowaciały wzrost i zwinięte końcówki. Jeśli niedobór nie zostanie wykryty w odpowiednim czasie, może spowodować śmierć liści.

Łodygi roślin mogą stać się słabsze, a nawet zacząć się uginać, co z kolei spowoduje, że rośliny będą bardziej podatne na stres cieplny. Pąki mogą rozwijać się powoli lub wykazywać zahamowany wzrost. Niedobór wapnia może również powodować osłabienie systemu korzeniowego, większą podatność na choroby, a system korzeniowy może nabrać brązowego koloru i ostatecznie całkowicie obumrzeć.

Istnieją pewne sytuacje, w których rośliny cannabis mogą być bardziej podatne na niedobory wapnia. Szczególnie na baczności powinni się mieć hodowcy stosujący wodę z odwróconą osmozą – wodę, która jest dokładnie przefiltrowana – i powinni oni zapewniać dodatkowe ilości wapnia roślinom. Woda z kranu zazwyczaj zawiera spore ilości wapnia, zatem, jeśli nie używasz ekstremalnie przefiltrowanej wody, wszystko powinno być okej.
Włókna kokosowe oraz inne podłoża uprawowe o bardzo wysokich wartościach kwasowych mają zazwyczaj niską wartość pH, która wynosi poniżej 6,2, utrudniając roślinom wchłanianie wapnia do systemu korzeniowego. Powodem tego, że rośliny wykazują oznaki niedoboru wapnia może być również przekarmienie ich potasem.

LECZENIE NIEDOBORU WAPNIA

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, gdy zauważysz niedobór wapnia w roślinach cannabis, jest sprawdzenie poziomu pH podłoża uprawowego. W przypadku roślin cannabis uprawianych w glebie, najlepszy zakres poziomu pH do absorpcji wapnia wynosi od 6,2 do 7,0. Jeśli twoje rośliny uprawiane są z pomocą hydroponiki, najlepszy zakres pH wynosi od 6,2 do 6,5. Gdy pH podłoża uprawowego nie jest w idealnym zakresie, przepłucz je czystą wodą.

Drugim krokiem w walce z niedoborem wapnia w roślinach cannabis jest dodanie do podłoża odpowiednich składników odżywczych w postaci nawozu lub suplementów. Powinno podawać się je po przepłukaniu podłoża wodą. Ze względu na to, że niedobory wapnia rzadko występują w izolacji, a często wiążą się z niedoborami magnezu i żelaza, sprytnym rozwiązaniem może okazać się podanie roślinom mieszanki tych składników. Najczęściej występującą mieszanką jest połączenia wapnia oraz magnezu, znane jako suplement Cal-Mag.

Wapno dolomitowe jest formą wapnia, która powoli rozpuszcza się z czasem. Ta właściwość sprawia, że jest to doskonałe uzupełnienie podłoża uprawowego. Dolomit również posiada poziom pH około 7,0, który jest najbardziej optymalny dla roślin cannabis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © F2seeds.com - Opowiemy Ci na naszym blogu F2seeds o marihuanie i konopiach indyjskich, zwanych roślinami cannabis THC oraz CBD.