Norwegia dekryminalizuje stosowanie narkotyków

feminizowane nasiona konopi

Norwegia stała się pierwszym krajem skandynawskim, który postanowił zdekryminalizować wszelkie stosowanie narkotyków, podążając zgodnie portugalskim modelem. Czy to oznacza zmianę sytuacji w Europie?

W ruchu, który zaskakuje wszystkich, parlament Norwegii głosował za dekryminalizacją stosowania wszelkiego rodzaju narkotyków, stając się pierwszy krajem, który podjął taki krok.

Uzasadnieniem jest rozpoczęcie skupiania się na leczeniu uzależnień zamiast karania za nie ludzi. Norwegia przyjmie ustawę podobną do Portugalii, zgodnie z którą ludzie znajdujący się w przestrzeni publicznej z niewielkimi ilościami nielegalnych substancji zostaną skierowani na leczenie a nie do więzienia. Zgodnie z Huffington Post, ruch ten został zatwierdzony przez większość norweskiego parlamentu.

Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii zgłosiło na początku roku, że „8,6 procent Norwegów w wieku 16 – 34 lata stosowało cannabis na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy, 2,2 procent stosowało kokainę a 1,2 procent zażywało MDMA”.

Norwegia w 2014 roku odnotowała 266 przypadków przedawkowania narkotyków. Społeczeństwo ma nadzieję, że dekryminalizacja narkotyków w Norwegii będzie miała ten sam skutek co zmiana polityki w Portugalii, gdzie zgony z powodu przedawkowania i ogólnego zażywania narkotyków spadły, odkąd kraj zdecydował się na dekryminalizację narkotyków 16 lat temu.

Mimo powyższych postanowień, nie ma jeszcze faktycznego wniosku legislacyjnego, który można już wprowadzić w życie. Głosowanie jedynie popycha rząd Norwegii do zmian w obowiązującym prawie.

Głosowanie w Norwegii stanowi początek nowego wieku w Europie, w którym ludzie stosujący narkotyki nie są traktowani jak przestępcy, ale raczej jako zwykli obywatele, którzy znajdą pomoc i oparcie jeśli będą tego potrzebować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © F2seeds.com - Opowiemy Ci na naszym blogu F2seeds o marihuanie i konopiach indyjskich, zwanych roślinami cannabis THC oraz CBD.