Jak Terpeny Wpływają Na Nasz Organizm?

feminizowane nasiona konopi

Jak terpeny wpływają na nasz organizm?

Świadomość aromatycznych właściwości terpenów nie jest nowa. Ludzie od dawna wykorzystują żywe zapachy związane z terpenami do formułowania olejków eterycznych do praktyk takich jak aromaterapia.

Na przykład każdy, kto nakłada olejek lawendowy – który zawiera linalol – za uszami, aby się zrelaksować, może zaświadczyć o zmieniającej nastrój magii terpenów. Podobnie odmiany konopi, takie jak Bubba Kush, bogate w łagodzący stres mircen, kariofilen i limonen, pomagają zmniejszyć niepokój.

Jednak efekty terpenów wydają się wykraczać poza dobre samopoczucie i łagodzenie stresu. Terpeny zostały również zidentyfikowane jako nowa granica w medycynie cannabis. Do niedawna uwaga skupiała się prawie wyłącznie na terapeutycznych właściwościach kannabinoidów, takich jak THC i CBD, ale w miarę jak nasze rozumienie terpenów staje się coraz bardziej wyrafinowane, staje się jasne, że te związki aromatyczne są również potęgą medyczną.

Wszystkie terpeny mają unikalne kombinacje właściwości terapeutycznych. Nic dziwnego, że niektóre z efektów, jakie terpeny wywierają na ludzi, przypominają ich funkcję w konopiach i innych roślinach – na przykład pomoc w walce z niepożądanymi drobnoustrojami i patogenami.

Lecznicze korzyści terpenów

Badania przedkliniczne na zwierzętach i badania in vitro — w probówkach — wykazały szereg korzyści terapeutycznych związanych z terpenami.

• Właściwości antywirusowe

Naukowcy nieustannie poszukują nowych związków przeciwwirusowych. Wiele terpenów wykazuje silne zdolności do zabijania wirusów, w tym alfa- i beta-pinen, kariofilen, kamfora i karwon.

• Właściwości przeciwnowotworowe

Rosnące wskaźniki wielu rodzajów raka napędzają poszukiwanie związków, które mogą pomóc w jego tłumieniu. Niektóre terpeny, w tym te znajdujące się w konopiach, wykazują działanie przeciwnowotworowe, pomagając hamować aktywność lub wzrost komórek rakowych.

Limonen jest szczególnie godnym uwagi środkiem przeciwrakowym i przeciwnowotworowym, wraz z innymi terpenami, takimi jak pinen, kamfora, terpinen i beta-mircen. Jedną z wyjątkowych zalet terpenów jest to, że jest mało prawdopodobne, aby wpływały na zdrowe komórki lub powodowały skutki uboczne – co jest ważne w leczeniu raka.

• Właściwości antydepresyjne

Biorąc pod uwagę zmieniające nastrój właściwości wielu terpenów, nie jest niespodzianką, że te silne związki mogą również wykazywać działanie przeciwdepresyjne.

Dwadzieścia pięć procent leków przeciwdepresyjnych jest formułowanych przy użyciu ekstraktów ziołowych zawierających terpeny. Linalool i beta-pinen są powszechne wśród wielu ekstraktów roślinnych stosowanych w lekach przeciwdepresyjnych.

• Właściwości przeciwdrobnoustrojowe

Szeroka gama terpenów wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe lub zdolność do zatrzymywania szkodliwego mikroorganizmu.

Terpeny, które są szczególnie skuteczne w zabijaniu lub powstrzymywaniu rozwoju mikroorganizmów, obejmują alfa-bisabolol, geraniol, mentol, eukaliptol i terpinolen.

• Właściwości przeciwbólowe

Naukowcy odkryli, że niektóre terpeny z konopi naśladują kannabinoidy, wywołując efekt przeciwbólowy lub zmniejszając ból. W jednym badaniu z 2021 r., w którym połączono terpeny z kannabinoidami, działanie łagodzące ból zostało wzmocnione bez wzrostu negatywnych skutków ubocznych. Ta interakcja może wskazywać na efekt otoczenia.

Terpeny, które promują działanie przeciwbólowe, obejmują humulen, geraniol, linalol i β-pinen. Co fascynujące, powyższe badanie wykazało również, że te terpeny aktywują receptory CB1, które stanowią część układu endokannabinoidowego i wpływają na odczuwanie bólu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © F2seeds.com - Opowiemy Ci na naszym blogu F2seeds o marihuanie i konopiach indyjskich, zwanych roślinami cannabis THC oraz CBD.