Do Czego Służą Flawonoidy?

feminizowane nasiona konopi

Czym są flawonoidy i do czego służą?

Pokarmy takie jak ciemna czekolada, liście zielonej herbaty, czerwone wino i jagody są często uważane za silne źródła flawonoidów. Ale czy wiesz, że te związki pochodzenia roślinnego można również znaleźć w konopiach indyjskich? Zgadza się, w konopiach znajdują się flawonoidy, które, jak się uważa, wpływają nie tylko na ich kolor i smak, ale także na potencjalne efekty.

Co to są flawonoidy?

Flawonoidy to rodzaj fitochemikaliów, czyli związków bioaktywnych. Podobnie jak bardziej znane kannabinoidy i terpeny, flawonoidy znajdują się w konopiach indyjskich, owocach, warzywach i kwiatach.

Czy marihuana zawiera flawonoidy?


Tak, konopie indyjskie zawierają flawonoidy, stąd termin „flawonoidy z marihuany”. Ten związek występuje przede wszystkim w sadzonkach, liściach i kwiatach konopi, nie znajdują się natomiast w korzeniach i nasionach. Do tej pory tylko w marihuanie znaleziono ponad 20 flawonoidów.
Warto również zauważyć, że flawonoidy nie ograniczają się do konopi indyjskich; są również obecne w innych roślinach – pomyśl o owocach, warzywach i kwiatach. To powiedziawszy, niektóre flawonoidy znaleźć można w marihuanie w wyjątkowo dużych ilościach i i nazywane są „kannflawinami”. Na przykład prenylowane (C5) i geranylowane (C10) flawony są unikalne dla Cannabis Sativa.

Jaką funkcję pełnią flawonoidy w roślinach marihuany?

Flawonoidy w marihuanie nadają roślinom ich kolor. Na przykład antocyjany flawonoidowe nadają niektórym odmianom konopi jasnofioletowy odcień. Flawonoidy wykazują również „efekt otoczenia”, nasilając bioaktywność innych fitokannabinoidów, a mianowicie tetrahydrokannabinolu (THC) i kannabidiolu (CBD).

Co więcej, naukowcy uważają, że flawonoidy i terpeny mogą współpracować, aby nadać marihuanie niepowtarzalny zapach, który różni się w zależności od odmiany. Badania sugerują również, że flawonoidy mogą pomóc chronić roślinę marihuany przed zewnętrznymi czynnikami stresogennymi, takimi jak szkodniki i ostre promienie słoneczne.

Główne flawonoidy w konopiach

Badania pokazują, że w konopiach występuje ponad 20 flawonoidów.

Kaempferol: Uważa się, że kaempferol ma właściwości przeciwnowotworowe, przeciwdrobnoustrojowe, neuroprotekcyjne, przeciwutleniające, przeciwalergiczne i kardioprotekcyjne.

Kwercetyna: Ten bioflawonoid jest również jednym z najczęściej występujących polifenoli (związków roślinnych) w owocach i warzywach. Kwercetyna wykazuje właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, kardioprotekcyjne i neuroprotekcyjne.

Apigenina: Ten flawonoid jest jednym z najbardziej znanych związków roślinnych do rozwiązywania różnych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, amnezja, choroba Alzheimera, depresja, bezsenność i niektóre rodzaje raka.

Luteolina: Ten flawonoid ma właściwości antymutagenne, przeciwnowotworowe, przeciwutleniające i przeciwzapalne. Dalsze badania ujawniły jego potencjał jako środka przeciwnowotworowego. Luteolina występuje na ogół w warzywach, ziołach i owocach.

Kannflawiny A, B i C: Te kannflawiny podobno występują tylko w roślinach konopi indyjskich, chociaż kannflawinę A zidentyfikowano w Mimulus bigelovii (gatunek Lopseed znany również jako małpie kwiaty). Naukowcy badają możliwe działanie przeciwzapalne, neuroprotekcyjne, przeciwnowotworowe, przeciwpasożytnicze i przeciwwirusowe tych związków.

Potencjalne korzyści zdrowotne flawonoidów

Flawonoidy wykazują obiecujące wyniki pod względem potencjalnych korzyści zdrowotnych.
Na przykład w przeglądzie z 2021 r. podkreślono, że kannaflawiny są potencjalnie godne uwagi w łagodzeniu stanu zapalnego. W szczególności kannflawina A potencjalnie wykazała obiecujące zdolności przeciwutleniające, przeciwpasożytnicze i neuroprotekcyjne. Wiąże się również z białkami wirusowymi, co sugeruje możliwą aktywność przeciwwirusową.

Inne, takie jak luteolina i kwercetyna, odpowiednio zatrzymują mutacje genów i chronią komórki nerwowe przed uszkodzeniem. Wiele z tych związków bagatelizuje również utlenianie i stany zapalne, które w nadmiernych ilościach są szkodliwe dla organizmu ludzkiego.

Według innego przeglądu z 2020 r., flawonoidy są cenione ze względu na swoje korzyści kardioprotekcyjne. Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym flawonoidy, takie jak kwercetyna, kemferol i apigenina, mogą obniżać utlenianie lipoprotein o niskiej gęstości (czytaj: „złego” cholesterolu). To z kolei poprawia profil lipidowy. Co więcej, flawonoidy mogą sprzyjać rozszerzaniu naczyń krwionośnych, co rozszerza naczynia krwionośne, poprawiając przepływ krwi i obniżając ciśnienie krwi.

Oprócz tego, liczne owody naukowe wskazują na możliwe korzyści przeciwnowotworowe flawonoidów. Artykuł z 2020 r. wyjaśnia, że te substancje bioaktywne:

• Wpływają na aktywność enzymów wychwytujących reaktywne formy tlenu (ROS),
• Zatrzymują cykl komórkowy, aby wywołać śmierć komórki i zniszczenie uszkodzonych komórek, co pomaga ograniczyć wzrost i rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych,
• Zmniejszają szlaki sygnalizacyjne stanu zapalnego w organizmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © F2seeds.com - Opowiemy Ci na naszym blogu F2seeds o marihuanie i konopiach indyjskich, zwanych roślinami cannabis THC oraz CBD.