Konopie to znacznie więcej niż roślina. Ponieważ zawiera ponad 80 znanych kannabinoidów (które można podzielić na podkategorie w oparciu o podstawowe funkcje), konopie mają ogromny potencjał, wpływając na prawie każdy aspekt naszego organizmu. Dzieje się tak, ponieważ pracują z ciałem łagodząc ból, promując lub zmniejszając głód oraz łagodząc umysł.
Czym są kannabinoidy?
Kannabinoidy to związki chemiczne, które wiążą się z określonymi receptorami w całym ciele w celu wywołania zmian fizjologicznych. Chociaż kannabinoidy są wytwarzane naturalnie w organizmie (nazywane endokannabinoidami), można je również znaleźć w roślinie konopi (nazywane są fitokannabinoidami) lub wytworzyć syntetycznie.
Według dr Dustina Sulaka, specjalisty zajmującego się medyczną marihuaną, głównym celem kannabinoidów jest utrzymanie homeostazy – równowagi w ciele. To jest powód, dla którego wykazano, że kannabinoidy zasadniczo zabijają komórki rakowe, pozostawiając otaczającą zdrową tkankę praktycznie nietkniętą.
Ale jak kannabinoidy wchodzą w interakcję z naszym organizmem, aby promować nasze zdrowie? Aby to zrozumieć, musimy najpierw przyjrzeć się układowi endokannabinoidowemu.
Endogenny system kannabinoidowy
Endogenny system kannabinoidowy (nazwany tak od rośliny, która pomogła w jej odkryciu) to naturalnie występujący system specjalnie zaprojektowanych receptorów zlokalizowanych w całym ciele wszystkich gatunków kręgowców. Ponieważ system ten został dopiero niedawno odkryty, jego konkretna funkcja nie została jeszcze określona. Uważa się, że pomaga służyć jako mediator między różnymi częściami ciała, pomagając na przykład regulować ból, jednocześnie zmniejszając stan zapalny.
Obecnie istnieją dwa znane typy receptorów kannabinoidowych: receptory CB1, które znajdują się głównie w ośrodkowym układzie nerwowym (mózgu i rdzeniu kręgowym) oraz receptory CB2, które znajdują się głównie w reszcie ciała. Niektórzy sugerują, że w niedalekiej przyszłości mogą zostać odkryte nawet trzy dodatkowe receptory CB, ale na razie skupimy się na tych pierwszych dwóch.
Chociaż różne kannabinoidy mogą w różny sposób wpływać na organizm, lokalizacja receptorów, do których przylegają, również odgrywa ważną rolę w określaniu psychologicznego wpływu marihuany. Na przykład, chociaż wykazano, że wysokie stężenia kannabinoidowego THC wywołują niepokój (oprócz innych zmian psychologicznych), inny kannabinoid, CBD, może przeciwdziałać tym efektom poprzez wiązanie (a tym samym blokowanie) receptorów kannabinoidowych w mózgu. Dlatego też, jeśli problemem jest paranoja lub lęk, znalezienie odmiany o wysokiej zawartości CBD może pomóc w zmniejszeniu niepożądanych skutków THC.
Odpowiedni wybór kannabinoidów
Dzięki wielu różnym odmianom na półkach, możesz wybrać odpowiednie kannabinoidy, aby dostosować swoje doznania do swoich konkretnych oczekiwań zdrowotnych i rekreacyjnych. Jeśli na przykład chcesz się zrelaksować po długim dniu, możesz wybrać odmianę o wysokiej zawartości CBN, która ma działanie uspokajające, lub odmianę bogatą w CBD, która wspomaga regenerację tkanek (co jest szczególnie korzystne, jeśli: chorujesz lub wykonujesz szczególnie ciężką pracę).
Kannabinoidy odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu naszego ogólnego stanu zdrowia. Niezależnie od tego, czy są produkowane od wewnątrz, czy też pochodzą z rośliny konopi, kannabinoidy pomagają regulować wiele różnych części naszego dobrego samopoczucia – od radzenia sobie z bólem, przez łagodzenie lęku, po komfort w sytuacjach społecznych – oraz pośredniczą w naszych ciałach i umysłach, aby promować równowagę.
Czy zastanawiałeś się nad dostosowaniem spożycia kannabinoidów? Jakie konkretne korzyści masz nadzieję uzyskać z następnego doświadczenia z marihuaną?