Kontrola poziomu wilgotności w pokoju uprawy

feminizowane nasiona konopi

Każdy zdaje sobie sprawę, że woda, oświetlenie oraz składniki odżywcze są kluczem do dużych plonów. Jednak sporą rolę odgrywa także poziom wilgotności w pokoju uprawy, sprawiając, że rośliny marihuany pozostają zdrowe i dają mocne plony.

Uprawa cannabis jest wielowymiarową formą sztuki i kiedy zależy nam na maksymalizacji jakości oraz ilości plonów, musimy rozważyć wiele różnych czynników. Oświetlenie, składniki odżywcze oraz podlewanie to trójca, która zazwyczaj przychodzi nam na myśl, kiedy myślimy o podstawowych potrzebach roślin. Jednak innym, niezwykle ważnym i niestety często pomijanym elementem optymalizacji zdrowia roślin jest poziom wilgotności panujący w pokoju uprawy.

Osiągnięcie odpowiedniego poziomu wilgotności ważne jest z kilku różnych powodów. Pomaga uniknąć niektórych chorób roślin oraz niedoborów żywieniowych, umożliwia prawidłowe tempo wzrostu, a nawet zwiększa ilość żywicy w marihuanie.

WILGOTNOŚĆ ORAZ TEMPERATURA

Poziom wilgotności oraz temperatura są ze sobą ściśle powiązane i ważnym jest uświadomienie sobie, w jaki sposób wpływają one na siebie nawzajem, aby móc stworzyć idealne środowisko wzrostu na każdym etapie uprawy.

Wilgotność jest w zasadzie miarą ilości pary wodnej w powietrzu przeliczoną na procent. Istnieją różne sposoby pomiaru wilgotności, przy czym wilgotność względna (RH) jest najczęściej ustalana wśród hodowców marihuany. RH jest miarą ilości wody obecnej w powietrzu w porównaniu z maksymalną ilością wody, jaka może być obecna w powietrzu w bieżącej temperaturze.

Im wyższa temperatura powietrza, tym większy potencjał do większej ilości wody w powietrzu; ciepłe powietrze zawiera w sobie więcej pary wodnej niż powietrze zimne.
Rośliny cannabis są w stanie wchłaniać wodę z dwóch miejsc, z gleby (pożywka, w przypadku uprawy hydroponicznej) przez system korzeniowy oraz z powietrza przez liście. Kiedy wilgotność jest wysoka, rośliny cannabis stosują liście do pochłaniania wilgotności z powietrza, zmniejszając ilość wody, którą pochłaniają korzenie. Może to prowadzić do problemów w zarządzaniu substancjami odżywczymi, ponieważ składniki odżywcze są obecne w glebie/ roztworze, gdzie rośnie system korzeniowy. Gdy wilgotność jest niska, ciśnienie parowania jest podwyższone, dzięki czemu roślina może pobierać wodę oraz składniki odżywcze z gleby. Jeśli jednak wilgotność jest zbyt niska, ciśnienie parowania może wzrosnąć do punktu, w którym rośliny zaczną podejmować działania zapobiegające odwodnieniu. Może to spowodować, że szparki – małe otwory w liściach, przez które oddychają rośliny – zaczną się zamykać, powodując zahamowanie wzrostu.

KONTROLA WILGOTNOŚCI

Aby upewnić się, że rośliny marihuany posiadają idealny poziom wilgotności na każdym etapie wzrostu, warto zastosować sprawdzone techniki. Przede wszystkim, zainwestuj w odpowiedni sprzęt, który pozwoli ci zmierzyć poziom wilgotności oraz temperaturę w pokoju uprawy. Urządzenie zwane higrometrem służy do pomiaru zawartości wilgotności w powietrzu i dlatego też jest bardzo przydatnym narzędziem. Higrometr powinien być zawieszony w dobrze wentylowanym miejscu nad roślinami. Wskazane jest również posiadanie dobrego termometru; temperatura oraz wilgotność wzajemnie się określają.

Jeśli w twoim pokoju uprawy występuje zbyt wysoka wilgotność lub gdy rośliny wchodzą w etap, w którym potrzebują obniżenia wilgotności, możesz:
• zwiększyć ustawienia wentylacyjne
• wykorzystać wentylatory do wprowadzenia chłodnego i świeżego powietrza do środowiska
• wykorzystać osuszacz do ekstrakcji nadmiaru pary wodnej z powietrza.

Kiedy sytuacja jest odwrotna i potrzebujesz nieco zwiększyć wilgotność w pokoju uprawy:
• zainwestuj w urządzenie nawilżające, które nasyci powietrze parą wodną
• rozpylaj wodę na powierzchni pokoju uprawy
• porozstawiaj w pokoju uprawy kilka pojemników z wodą
• zwiększ odległość między roślinami oraz ich źródłem światła, obniżając temperaturę panującą wokół roślin.

Aby zoptymalizować wilgotność w pokoju uprawy, ważnym jest, aby podlewać rośliny tuż po włączeniu światła. Dzieje się tak dlatego, że poziom wilgotności wzrasta gwałtownie po podlewaniu.

POZIOM WILGOTNOŚCI W RÓŻNYCH ETAPACH WZROSTU

Różne etapy wzrostu preferują różne poziomy wilgotności. Etapy te można podzielić na kiełkowanie, okres wegetacji oraz okres kwitnienia.

KIEŁKOWANIE

Sadzonki lubią ciepłe oraz wilgotne środowisko. Chociaż posiadają korzeń palowy pozwalający wchłaniać im odpowiednią ilość wody, mogą ją również wchłaniać przez liście. Dobrym sposobem na zatrzymanie tworzenia się zbytecznej wilgoci wokół młodych sadzonek jest zainwestowanie w odpowiednią wentylację. Najlepiej gdy na początku wilgotność wynosi około 60%, i stopniowo zmniejszamy ją do 40%.

OKRES WEGETACJI

Podczas tego etapu tworzony jest większy system korzeniowy, który pochłania większe ilości wody. Parowanie zachodzi również poprzez liście. Optymalny zakres wilgotności wynosi od 40 do 70 procent i może być stopniowo zmniejszany o 5 procent w skali tygodnia.

OKRES KWITNIENIA

Bardzo ważnym w okresie kwitnienia jest obniżenie panującej wilgotności, ponieważ system korzeniowy jest już dobrze rozwinięty i rośliny są w stanie uzyskiwać maksymalny poziom wody oraz składników odżywczych z gleby. Pozwoli to również uchronić kwiaty przed ryzykiem zgnicia (pleśń rozwija się podczas wysokiej wilgotności).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © F2seeds.com - Opowiemy Ci na naszym blogu F2seeds o marihuanie i konopiach indyjskich, zwanych roślinami cannabis THC oraz CBD.