Różnice płciowe w uprawie roślin marihuany

feminizowane nasiona konopi

Nikt nie chce spędzić mnóstwa czasu oraz wysiłku na uprawie roślin tylko po to, aby zobaczyć, że rośliny produkują nasiona zamiast pąków. Kluczem do ominięcia tego precedensu jest nauczenie się rozróżniania płci roślin cannabis.

Marihuana jest rośliną dwupienną. Oznacza to, że każda roślina posiada męskie lub żeńskie narządy rozrodcze. Możliwość odróżnienia jednych od drugich jest podstawową wiedzą, którą powinien posiadać każdy hodowca cannabis, ponieważ zapobieganie zapylania roślin żeńskich jest kluczem do osiągnięcia dużych, pełnych żywicy pąków.

ROZRÓŻNIENIE PŁCI ROŚLIN MARIHUANY

Rośliny marihuany zwykle wykazują cechy dotyczące płci przed przejściem do fazy kwitnienia, rozwijając oznaki w ciągu 1-3 tygodnia od zmiany świateł na 12-12. Obie płcie zaczynają wykazywać swoje cechy podobnie. W miejscu gdzie gałązka pąka styka się z łodygą, w cieniu liści, pojawia się mały guzek. W miarę rozwoju tego guzka, nabiera on różnych cech. Jeśli przyjrzysz im się na wczesnym etapie cyklu kwitnienia, będziesz w stanie określić płeć i upewnić się, że rośliny męskie zostaną bezpiecznie usunięte z uprawy, zanim zaczną ją zapylać.

W roślinach męskich guzek ten przekształci się w subtelnie prążkowaną szypułkę, przypominającą miniaturowego arbuza. Rośliny rozwiną leniwe, cienkie łodyżki, typowe dla męskich organów. Zidentyfikowanie ich w odpowiednim momencie jest kluczowe, uwierz nam. Jeśli tego nie zrobisz i nie usuniesz ich z uprawy, niestety będą one w stanie zrujnować całe twoje wysiłki.

U samic, guzek rozwija się subtelnie i początkowo przypomina wygiętą końcówkę liścia. Samice charakteryzuje kielich, czyli wydłużony gruczoł w kształcie łzy, który jest rozszczepiony pośrodku – typowo dla żeńskiego narządu płciowego. Z tej szczeliny wyłaniają się dwa białe lub żółte słupki. Powszechnie zwane są włoskami i usiane są jasną, lepką żywicą.

Aby mieć pewność, że w naszej uprawie nie ma roślin męskich, należy ją sprawdzać pod tym kątem cały czas, a zwłaszcza podczas fazy kwitnienia.
HERMAFRODYTY

Czasami rośliny cannabis nabierają cech hermafrodytycznych. Ta fizycznie androgyniczna roślina posiada zarówno męskie jak i żeńskie części rozrodcze. Tego typu rośliny po wykryciu należy od razu usuwać z uprawy. Niestety, ale nie są one niczym dobrym dla nas.

PRZESZCZEPIANIE ROŚLIN

Różnice między płcią przy uprawie indoor nie są tak wyraźne jak w przypadku uprawy outdoor. Gwarantowanym sposobem ustalenia płci twoich roślin jest przeszczepianie ich. Oznacz wyraźnie rośliny rodzicielskie oraz szczepki. Po ukorzenieniu zapewnij im cykl światła 12-12 i pozwól działać naturze.
Dzięki temu działaniu twoja uprawa nie będzie tak poważnie zagrożona. A jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © F2seeds.com - Opowiemy Ci na naszym blogu F2seeds o marihuanie i konopiach indyjskich, zwanych roślinami cannabis THC oraz CBD.