Profilaktyka i Walka z Fusarium

feminizowane nasiona konopi

Rośliny konopi indyjskich są bardzo podatne na niektóre choroby, a jedną z najczęstszych jest więdnięcie przez fusarium. W tym poście wyjaśnimy, czym jest, jak temu zapobiegać i jak to leczyć. Koniecznie czytaj dalej!

Co to jest Fusarium?

Fusarium, znane również jako więdnięcie fusarium, to choroba wywoływana przez grzyby, wywoływana przez grzyby fusarium i jest dość powszechna w przypadku konopi indyjskich i innych upraw. Występuje również u ludzi w postaci infekcji skóry i paznokci (grzybica skóry i grzybica paznokci).

Pierwszą wzmiankę o fusarium można znaleźć w 30/40 w URSS dotyczącym infekcji pszenicy. Infekcja ta była tak poważna, że później wykorzystano ją jako broń bakteriologiczną.

W przypadku roślin marihuany choroba ta atakuje głównie korzenie i łodygi; Twoje rośliny stracą siłę, przestaną rosnąć i kwitnąć, a ich gałęzie lub cała roślina mogą nawet zacząć wysychać, w zależności od intensywności ataku. Więdnięcie Fusarium może wpływać na uprawy indoor, outdoor i szklarniowe, a także pojawiać się na wszystkich typach substratów; gleba, kokos, hydroponika itp.

Fusarium jest wrogiem wielu hodowców marihuany, ponieważ jest jednym z najbardziej agresywnych patogenów, obok botrytis. Przyjrzyjmy się jego głównym cechom:

• Fusarium ma tendencję do życia w podłożach. Żywi się rozkładającą się materią organiczną. • Niektóre odmiany Fusarium mogą być niebezpieczne dla roślin konopi indyjskich. Do najpowszechniejszych typów należą Fusarium Oxysporum sp., Vasinfectum i Fusarium Oxysporum Sp.
• Patogen ten atakuje łodygę, powodując gnicie i więdnięcie roślin; objawy te można łatwo zidentyfikować u roślin konopi indyjskich.
• Ich zarodniki łatwo się rozprzestrzeniają (przez wodę, wiatr i nicienie) i bardzo trudno je wyleczyć, co sprawia, że konieczne są środki zapobiegawcze, jeśli nie chcesz infekcji w przyszłości.

Fusarium w uprawie marihuany

Fusarium w uprawie marihuany może być spowodowane przez różne rodzaje grzybów Fusarium:

• Więdnięcie jest spowodowane przez szczepy Fusarium Oxysporum, które atakują korę na łodygach roślin. Jest to najczęstsza forma więdnięcia fusarium. Można to zobaczyć jako brązową plamę na łodydze. Gdybyś to przeciął, mógłbyś zobaczyć uszkodzenie naczyń; łodyga ma inny kolor, a w skrajnych przypadkach gałęzie stają się brązowe.
• Zgniliznę korzeni wywołuje Fusarium Solani. Powoduje to ogólne więdnięcie roślin, z opadaniem i opadaniem liści. Zwykle zaczynają więdnąć gałąź po gałęzi, chociaż w niektórych przypadkach mogą całkowicie więdnąć w ciągu kilku dni.
• Porażenie łodygi, uważane za rodzaj raka roślin, wywoływane jest przez różne gatunki: Fusarium Avenaceum, Fusarium Culmorum, Fusarium Graminearum, Fusarium lateritium, Fusarium Sambucinum i Fusarium Sulphureum. Łatwo to zauważyć, coś pojawia się w intensywnych grupach zarodników. Odmiana ta jest rzadka w roślinach konopi indyjskich.
• Fusarium należy leczyć we wszystkich typach roślin, szczególnie na obszarach ze stojącą wodą, takich jak uprawy wewnętrzne, w których stosuje się systemy zalewania.

Jak rozpoznać fusarium w uprawie marihuany?

Pamiętaj, że identyfikacja fusarium na roślinach konopi indyjskich oznacza, że nie zapobiegłeś mu wystarczająco dobrze; zawsze zalecamy podjęcie środków zapobiegawczych przeciwko infekcjom grzybiczym roślin konopi indyjskich, zanim się one pojawią. Tego typu infekcje mogą rozwijać się bardzo szybko i łatwo zabić rośliny w mgnieniu oka. Czasami więdnięcie Fusarium można łatwo zidentyfikować, w zależności od rodzaju odmiany i jej wpływu na rośliny.

• Pierwszym objawem jest opadanie i przebarwianie liści. Kilka dni później gałęzie również zaczną więdnąć.
• Na korzeniach można je rozpoznać po ciemnobrązowym kolorze kawy, który wskazuje na chorobę korzeni, po czym korzenie zaczną twardnieć.
• Jeśli atakuje łodygę, zaatakuje korę od środka. Na korze zobaczysz rodzaj brązowej plamy. W bardziej zaawansowanych przypadkach liście zaczną opadać, jakby nie dostawały wody, a gałęzie zaczną wysychać.

Łatwo też zauważyć „rak” łodygi, powodujący ciemne plamy i rodzaj lepkiego brązowego płynu. W zaawansowanym stadium liście zaczną opadać i roślina będzie wyglądać okropnie. W tego typu przypadkach grzyby dostają się do rośliny przez otwartą ranę lub nacięcie na łodydze lub pniu.

Chorobę można zobaczyć pod mikroskopem, ale nie jest to konieczne i nie jest to zalecane; dodajesz dodatkowy czynnik ryzyka, ponieważ możesz przypadkowo zainfekować inne zdrowe rośliny. Zachowaj swój mikroskop, aby zachować zdrowe rośliny i wykryć inwazję owadów.

Cykl życiowy fusarium

Fusarium wytwarza trzy różne typy zarodników; mikro i makronidia składające się odpowiednio z jednej lub wielu komórek oraz chlamydospory, które są opornymi zarodnikami, które mogą przetrwać w ziemi od 5 do 15 lat. Zarodniki mogą rosnąć na martwych i żywych komórkach roślinnych. Zwykle dostają się do konopi poprzez rany na łodydze, liściach lub korzeniach.

Zarodniki te mogą rosnąć w temperaturze od 10 do 30°C, a idealna temperatura ich rozmnażania wynosi 20/25°C w cyklu świetlnym 12/12, co sprawia, że uprawy indoor są idealną pożywką dla tego patogenu. Grzyby Fusarium mogą przetrwać w pH od 2,2 do 9,0, chociaż ich idealne pH wynosi 7,7.

Uszkodzenia spowodowane fusarium

Ten typ grzybów zazwyczaj powoduje więdnięcie roślin, chociaż w różny sposób, w zależności od rodzaju fusarium:

• Zgnilizna korzeni: można ją zaobserwować kilka tygodni po rozpoczęciu infekcji. Twoje rośliny zaczną wykazywać oznaki stresu, co negatywnie wpływa na wzrost i może spowodować jego zatrzymanie.
• Liście żółkną (chloroza) bez reakcji na składniki odżywcze: powoduje to również ich opadanie i obumieranie.
• Łodygi roślin przybierają brązową barwę od wewnątrz, a kora przybiera jasnokawowy kolor. Żyły rośliny zaczynają nekrotyzować i składniki odżywcze nie mogą krążyć, co powoduje śmierć rośliny. Jeśli przetniesz roślinę na dwie części, zobaczysz, że wnętrze całej łodygi zaczyna obumierać.
• Dotknięte gałęzie i korzenie nie regenerują się, a część rośliny podtrzymywana przez dotknięte gałęzie wysycha. Gałęzie i korzenie stają się zdrewniałe (zdrewnienie).
• Największym problemem związanym z więdnięciem Fusarium jest to, że nie można tego wyleczyć i szybko atakuje rośliny, co uniemożliwia leczenie. Dlatego niezwykle ważne jest przede wszystkim zapobieganie pojawieniu się fusarium.

Jak zapobiegać i pozbyć się fusarium z uprawy marihuany?

• Upewnij się, że pomieszczenie do uprawy, ogród lub szklarnia są nieskazitelne. Pozbądź się starych liści z ziemi, ponieważ zarodniki mogą kiełkować również w martwym materiale roślinnym.
• Zmień ubranie przed wejściem do uprawy w pomieszczeniach i pamiętaj o dokładnym umyciu rąk przed dotknięciem roślin.
• Oczyść wszystkie materiały uprawowe wodą i mydłem i wysterylizuj je przed i po użyciu.
• Dokładnie wyczyść doniczki za pomocą wybielacza i dużej ilości wody. Utrzymuj ściany i podłogi w czystości.
• Jeśli używasz domowego kompostu lub obornika, upewnij się, że zostały one prawidłowo przekompostowane i nie są zaatakowane przez owady.
• Spryskaj roślinę propolixem. Pomaga to utrzymać je w czystości i wolne od stresu, wzmacniając je przed inwazją patogenów.
• Stosuj produkty antystresowe m.in. Revive, Regulator, Alg a Mic, Bio Weed, Florakleen czy Super Vit. Pomagają one wzmocnić roślinę i uczynić ją bardziej odporną na inwazję fusarium i innych grzybów.
• Najlepszą metodą profilaktyczną jest Trichoderma stosowana od sadzonek i przy każdym przesadzaniu. Niektóre z najlepszych korzystnych produktów na trichodermę/grzyby na rynku to Bio 16 Trifag, Aktrivator, Asir Fruit, Bactrex i Piranha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © F2seeds.com - Opowiemy Ci na naszym blogu F2seeds o marihuanie i konopiach indyjskich, zwanych roślinami cannabis THC oraz CBD.