Najważniejsze wskazówki dotyczące wilgotności podczas uprawy konopi.
Celem większości hodowców jest produkcja wysokiej jakości plonów z przyzwoitymi plonami. Wiąże się to ze stworzeniem idealnych warunków dla roślin, w tym wilgotności względnej. Chociaż rośliny konopi mogą działać w różnych środowiskach, mają pewne preferencje.
Wilgotność jest ważna, aby roślina konopi skutecznie regulowała pobieranie wody i transpirację. Gdy poziom wilgotności jest zbyt wysoki, korzenie rośliny konopi nie funkcjonują prawidłowo. Dzieje się tak dlatego, że wysoka wilgotność utrudnia transpirację i zachęca do wchłaniania większej ilości wody przez liście, a nie przez korzenie.
Odwrotnie dzieje się w przypadku niskiej wilgotności. Kiedy liście nie otrzymują wystarczającej ilości wilgoci, pobieranie wody odbywa się głównie przez korzenie. Aby oszczędzać wodę, pory w liściach rośliny zaczynają się zamykać, ograniczając wchłanianie dwutlenku węgla. Może to prowadzić do słabych roślin z problemami z pH, niedoborami składników odżywczych, oparzeniami i zahamowaniem wzrostu.
Optymalna wilgotność do uprawy konopi
Poziomy wilgotności wymagają naszej uwagi na różnych etapach wzrostu. Zwykle rośliny wegetatywne korzystają z nieco wyższej wilgotności względnej niż te, które są już w fazie kwitnienia. Wilgotność jest często zmniejszana w całym cyklu wzrostu, gdy rośliny rozwijają pąki.
Idealne warunki będą zależeć od wybranej odmiany, jednak jest to bardziej skomplikowane. Większość szczepów dostępnych obecnie na rynku to mieszanka genetyki Indica i Sativa. Osiągnięcie najlepszych wyników wymaga eksperymentowania, aby dowiedzieć się, w jakiej wilgotności najlepiej radzą sobie wybrane odmiany.
Niektóre genetyki rozwijają się przy wyższej wilgotności, podczas gdy inne mogą osiągać gorsze wyniki w tych samych warunkach. Na przykład odmiany Indica są bardziej podatne na pleśń w warunkach wysokiej wilgotności ze względu na ich gęstą, zwartą strukturę. Z drugiej strony Sativy dobrze sobie radzą w cieplejszych i wilgotnych warunkach. Optymalny poziom to zwykle 55 – 65% wilgotności względnej, ale weźmy pod uwagę cały cykl roślinny.
Sadzonki – Młode rośliny konopi nie mają jeszcze odpowiedniej struktury korzeni, aby pobierać wodę, dlatego zaleca się wyższy poziom wilgotności. Pomaga to również w odparowywaniu zbyt dużej ilości wody i zbyt szybkim wysychaniu. Idealna jest wilgotność względna 65-70% przy temperaturze 20-25°C. Ciemny okres powinien trwać powyżej 20°C, jeśli to możliwe.
Etap wegetatywny – Okres wegetacji to okres, w którym korzenie zaczynają pobierać więcej wody, więc wilgotność można stopniowo zmniejszać co tydzień, aż do kwitnienia. Poziomy wilgotności mogą się tutaj różnić w zależności od odmiany, którą uprawiasz, jednak wszystko pomiędzy 55 a 65% jest dopuszczalne. Temperaturę można nieznacznie podnieść, aby zachęcić ją do picia. Do 26 – 28°C w ciągu dnia jest w porządku. W nocy temperatura nie powinna spaść poniżej 18°C.
Etap kwitnienia – Rośliny konopi często radzą sobie lepiej przy niższej wilgotności podczas kwitnienia. Nie ma tutaj idealnego zakresu, ale wilgotność powinna być obniżona, aby uniknąć problemów z pleśnią. Zwykle ustawiamy wilgotność względną na 40 – 55%, utrzymując ją w dolnym zakresie podczas późnego kwitnienia. Temperatury mogą wynosić od 20 do 26%.
A więc na czym warto się skupić?
Regularne sprawdzanie i utrzymywanie wilgotności jest łatwe, ale wymaga pewnych inwestycji z Twojej strony. Istnieje wiele urządzeń, których możemy użyć do pomiaru lub kontrolowania wilgotności w przestrzeni do uprawy, więc omówmy niektóre z opcji.
Wentylacja
Zainstalowanie wentylatorów liniowych i wyciągowych, które mają większą wydajność niż jest to konieczne w pomieszczeniu do uprawy, umożliwia zwiększenie lub zmniejszenie przepływu powietrza. Gdy wilgotność jest zbyt wysoka, możesz zwiększyć prędkość wentylatorów, aby wciągnąć do pomieszczenia więcej świeżego powietrza, wysysając gorące (i wilgotne) powietrze. Jeśli wilgotność spadnie za bardzo, prędkość wentylatora można zmniejszyć, aby zapewnić cyrkulację ciepłego powietrza.
Wentylatory oscylacyjne rozmieszczone wokół pomieszczenia do uprawy zapobiegają stagnacji wilgotnego powietrza. Można je nieco zmniejszyć, jeśli wilgotność zbytnio spadnie, ale nie zaleca się ich całkowitego wyłączania. Powietrze powinno być zawsze w ruchu, aby zarodniki pleśni miały mniejsze szanse na osiedlenie się na roślinach.
Higrometr
Aby monitorować wilgotność względną, musimy użyć higrometru (można dokupić z termometrem). Należy pamiętać, że higrometr da nam ogólny odczyt zawartości wilgoci w konkretnym obszarze, w którym ją mierzymy. Tak więc wilgotność wokół czaszy może nie być taka sama w stosunku do niższych obszarów rośliny.
Podczas korzystania z higrometru miernik lub sonda (jeśli jest dostępna) powinny być umieszczone jak najbliżej górnych pąków. Powodem, dla którego to robimy, jest to, że powietrze jest łatwo uwięzione wokół gęstych, zwartych kwiatów, co oznacza, że wilgotność w baldachimie jest często wyższa. Kieszenie gorącego, wilgotnego powietrza stwarzają idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów.
Osuszacze do upraw komercyjnych
Jeśli mieszkasz w bardzo suchym klimacie, zainstalowanie nawilżaczy może być świetną opcją podczas fazy wegetacji, aby podnieść wilgotność względną. Do nawilżacza można dodać chłodnej wody, aby obniżyć temperaturę. Pamiętaj tylko, aby regularnie czyścić i napełniać nawilżacz (jeśli to możliwe, przefiltrowaną wodą). Zalecany jest taki, który może pomieścić co najmniej kilka litrów, aby nie trzeba było go tak często uzupełniać.
Alternatywnie, jeśli masz problemy głównie z wysoką wilgotnością (częściej spotykaną w pomieszczeniach do uprawy), osuszacz może być opłacalną inwestycją. Upewnij się, że sprawdzasz to codziennie, aby uniknąć rozlania z przepełnienia. To niesamowite, ile wody można pobrać z powietrza w ciągu jednego dnia.
Higrometr/Termometr
Temperatura ma duży wpływ na poziom wilgotności względnej. Im wyższa temperatura, tym więcej wilgoci można zatrzymać w powietrzu. Tak więc wilgotność względna 65% przy temperaturze 25°C zawiera więcej pary wodnej niż wilgotność względna 65% przy temperaturze 22°C.
Pleśń uwielbia wilgotne warunki, zwłaszcza w połączeniu z ciepłymi temperaturami. Kiedy temperatury przekraczają strefę komfortu 20-26%, istnieje większe prawdopodobieństwo zagnieżdżenia się pleśni, ponieważ stężenie wilgoci w powietrzu jest wyższe.