Placówki sprzedające marihuanę nie wpływają na zwiększenie stopy przestępstw.
Dane pokazują, że sklepy sprzedające głównie alkohol i tytoń powiązane są ze wzrostem przestępczości, jednak zależność ta nie dotyczy przychodni z medyczną marihuaną.
Mimo iż do powszechnej argumentacji wśród przeciwników cannabis należy to, że powstawanie placówek sprzedających cannabis wpływa na zwiększenie społeczności w pobliskich społecznościach, dowody wskazują że wcale tak nie jest. Dane z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Preventive Medicine pokazują, że nie ma związku między wskaźnikami przestępczości a istnieniem placówek sprzedających marihuanę.
Naukowcy z University of California, San Jose State University, i University of Kansas przeanalizowali wskaźniki przestępczości w południowym Los Angeles i ocenili, czy istnieje związek między występowaniem przestępczości a obecnością detalistów sprzedających marihuanę, alkohol i tytoń. W celu zbadania geografii przestępczości i brutalnych przestępstw wykorzystano dane z 2014 roku.
Badanie, finansowane federalnie i częściowo wspierane przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC), dowiodło, że obecność sklepów detalicznych, które sprzedają głównie alkohol i tytoń wiąże się z częstszym występowaniem przestępstw, podczas gdy obecność przychodni z medyczną marihuaną wręcz przeciwnie.
Autorzy badania sugerują wiele powodów, dla których placówki sprzedające marihuanę nie są związane ze wzrostem wskaźników przestępczości.
„Nasze badanie wykazało, że placówki te nie są związane ze zwiększoną brutalnością przestępczą w obrębie swoich lokalizacji,” – powiedział Andrew Subica, jeden ze współautorów raportu. „Dzieje się tak prawdopodobnie z kilku powodów, w tym z tego, że pojawiają się one i znikają szybko, podczas gdy alkohol i tytoń pozostają w jednym miejscu przez wiele lat. Wiele przychodni posiada również zabezpieczenia takie jak ochrona oraz kamery, które powstrzymują przez przestępstwami w przeciwieństwie do sklepów z alkoholem czy tytoniem.”