Leczenie endometriozy u kobiet

„Doświadczałam niesamowicie mocnego bólu odkąd tylko rozpoczęły się moje miesiączki” mówi Olivia, 30-letnia mieszkanka Północnej Karoliny. „Skurcze, których doświadczałam były tak poważne, że nie mogłam ich znieść. Przychodziły falami i dosłownie zwalały mnie z nóg. Nic nie było w stanie mi pomóc. Z wyjątkiem marihuany.”

Stosowanie marihuany w Północnej Karolinie jest nielegalne, więc Olivia poprosiła, aby nie publikować jej nazwiska.

„Czułam, że moje nie jest w stanie sobie z tym bólem poradzić. Nie mogłam się normalnie wypróżniać, a tym bardziej oddawać moczu.”

Ból, który doświadczała Olivia przez wiele lat pozostał nierozpoznany. „Zawsze myślałam, że to typowe, iż kobiety odczuwają tego rodzaju ból.” W 2014 roku zdiagnozowano u niej podczas operacji endometriozę i okazało się, iż tkanka macicy owinęła się wokół jej jelita i przymocowała je do ściany macicy.

Według National Institutes of Health endometrioza to choroba, w której tkanka podobna do wyściółki macicy rośnie w innych miejscach ciała.

Lekarz przepisał Olivii hormony, aby zatrzymać miesiączki, ale leki te nie były w stanie złagodzić bólu, który doświadczała podczas seksu. „Leki te sprawiały, że moja pochwa była niesamowicie sucha, i powstrzymywały mnie od osiągania orgazmu” mówi. „Nie byłam w stanie czerpać przyjemności bez bóli.”

Szacuje się, że 1 na 10 kobiet cierpi na endometriozę w swoim okresie rozrodczym. Zwykle występuje ona w wieku od 15 do 49 lat. Daje nam to około 176 milionów kobiet na całym świecie.

Presja religijna oraz kulturowa powstrzymuje wiele kobiet od mówienia o swoim zdrowiu seksualnym. Seks fizycznie łączy nas z naszymi partnerami. Może on oferować nam ulgę od stresu, chwilę intymności, zabawę oraz poczucie przygody. Ale może również wywoływać poczucie wstydu nieadekwatności, frustracji oraz bólu fizycznego spowodowanego stanami takimi jak endometrioza lub obrażenia podczas porodu.

Nadzieja jest na horyzoncie

Anegdotyczne doniesienia o marihuanie istniały już dawno temu, ale w tamtym czasie niewiele było w tym temacie badań naukowych. Badanie opublikowane 1 marca 2019 roku w czasopiśmie International Society of Sexual Medicine miało pomóc odpowiedzieć na pytanie, czy marihuana ma wpływ na zdrowie seksualne kobiet.

„To nowe badanie jest doskonałym dodatkiem do bardzo małej dziedziny; podobnie jak wiele efektów marihuany, jest to dokładnie ten rodzaj pracy, którego potrzebujemy, aby zastąpić anegdotyczne raporty.” napisała dr Adie Wilson-Poe, neurobiolog i instruktor na Washington University w St. Louis oraz doradca naukowy Weedmaps.

Endokannabinoidy są związkami organicznymi wytwarzanymi przez organizm i podobne są do występujących w marihuanie kannabinoidów. THC oraz kannabidiol (CBD), są dwoma najbardziej znanymi kannabinoidami, ale oczywiście istnieje ich o wiele więcej.

„Receptory kannabinoidowe, odkryte w latach 90. XX wieku, zostały zmapowane na kilka obszarów mózgu, które odgrywają rolę w czynnościach seksualnych”, piszą autorzy badania. „Kannabinoidy oraz endokannabinoidy oddziałują z hormonami i neuroprzekaźnikami wpływającymi na zachowania seksualne.”

W badaniu wzięło udział 373 pacjentek z jednego gabinetu ginekologicznego. Uczestnicy wypełnili poufny kwestionariusz z pytaniami, czy stosowali cannabis przed seksem oraz z jaką częstotliwością stosowali substancję. Kobiety zostały zapytane o zadowolenie z życia seksualnego, popęd seksualny, orgazmy, nawilżenie oraz o to, czy doświadczają bolesnego seksu.

„Spośród 373 uczestników, 34 procent z nich zgłosiło stosowanie marihuany przed aktywnością seksualną” napisali autorzy badania. „Większość kobiet zgłosiła wzrost popędu seksualnego, poprawę orgazmu, zmniejszenie bólu, oraz brak zmiany w nawilżeniu”.

Po uwzględnieniu zarówno rasy jak i wieku kobiet, które deklarowały stosować cannabis przed seksem, dwukrotnie częściej doświadczały one satysfakcjonującego orgazmu niż kobiety, które tego nie robiły. Kobiety, które często stosowały cannabis, dwukrotnie częściej zgłaszały zadowolenie z orgazmu niż kobiety, które rzadko korzystały z marihuany.

Prawie 70 procent kobiet, które stosowały cannabis przed seksem stwierdziło, że „ogólne doznania seksualne były o wiele bardziej przyjemne”.

Tymczasem, w Północnej Karolinie strach przed odpowiedzialnością cywilną i karną zmusił lekarzy zajmujących się leczeniem stanów bólowych do regularnego testowania pacjentów pod kątem stosowania cannabis oraz nie przepisywania leków przeciwbólowych na receptę, jeśli pacjent uzyska pozytywny wynik.

„Mój neurolog powiedział mi, iż wprost żałuje, że nie mogę stosować marihuany, ponieważ pomogłaby mi ona bardziej niż cokolwiek innego, co mogłaby mi przepisać” mówi Olivia. „Cierpię na endometriozę i jestem w stanie, który uniemożliwia mi uzyskanie legalnego lekarstwa”.

Ustawodawstwo mające na celu legalizację medycznej marihuany w Północnej Karolinie pozostaje zawieszone w komitecie od marca 2019 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © F2seeds.com - Opowiemy Ci na naszym blogu F2seeds o marihuanie i konopiach indyjskich, zwanych roślinami cannabis THC oraz CBD.