W przypadku uprawy cannabis outdoor, lokalizacja jest wszystkim. Podobnie jak duże uprawy komercyjne potrzebują specyficznego klimatu w celu optymalnego wzrostu – tak samo dzieje się z marihuaną. Klimat, gleba, woda i genetyka dyktują, czy dane odmiany marihuany mogą rosnąć w twoim regionie.
Na szczęście, rośliny cannabis można uprawiać w różnych klimatach na całym świecie dzięki różnorodności genetyki. Sativy, ze swoją przewiewną strukturą pączków, mogą tolerować cieplejszej i bardziej wilgotne klimaty. Indici dają gęste i żywiczne pąki,aby chronić się przed żywiołami i zimnem.
Nie każdy żyje w klimacie odpowiednim dla cannabis, więc w wielu przypadkach uprawa indoor w kontrolowanym środowisku ma największy sens. Ale jeśli chcesz wykorzystać większą powierzchnię do uprawy, dzisiaj pomożemy ci zrozumieć niektóre z kluczowych czynników wpływających na wyniki twoich roślin, w tym klimat, genetykę, medium wzrostu i wodę. Konkretne regiony klimatyczne i ich atrybuty klimatyczne również wpływają na uprawę, więc warto wiedzieć w jaki sposób możesz je odpowiednio dostosować do swojej uprawy.
• Najlepszy klimat do uprawy cannabis.
Wszyscy wiemy, że klimat różni się w zależności od regiony, ale jakie to ma znaczenie jeśli hodowca ma opcję uprawy cannabis indoor?
Outdoor, większość marihuany kwitnie najlepiej w klimacie zbliżonym do regionu śródziemnomorskiego. Klimat ten można opisać jako ciepły oraz gorący latem, z minimalnymi opadami. Rośliny cannabis uwielbiają upalne dni i ciepłe noce. Zachodnie Wybrzeże – Kalifornia, Oregon i niektóre części Waszyngtonu – w USA najlepiej pasują do opisywanego przez nas śródziemnomorskiego klimatu.
Na obszarach o większej ilości opadów i niższych temperaturach wybór odmian marihuany staje się znacznie bardziej ograniczony. Pewna genetyka może rosnąć w wilgotnym, bardziej suchym, zimniejszym lub cieplejszym klimacie. Niektóre regiony charakteryzują się niskimi temperaturami, które wymagają, aby odmiany posiadały znacznie krótszy okres kwitnienia. Znajomość genetyki odmiany którą uprawiasz jest równie ważna jak znajomość klimatu, w którym zamierzasz uprawiać swoje rośliny.
Uprawa indoor pozwala na uprawę cannabis w regionach, które generalnie nie nadają się do uprawy outdoor. Jednak kontrolowanie klimatu indoor może być dosyć trudnym zadaniem na obszarach, gdzie generalnie panują bardzo wysokie lub bardzo niskie temperatury; co więcej, koszty związane z klimatyzacją lub ogrzewaniem mogą znacznie obniżyć twoje zyski.
Kolejną popularną wśród hodowców alternatywą dla uprawy outdoor są szklarnie. Pozwalają one wykorzystywać naturalne światło słoneczne, jednocześnie chroniąc rośliny przed żywiołami. Dzięki szklarniom możesz także kontrolować cykle kwitnienia za pomocą systemu deprywacji światła – co pozwala kontrolować lepiej ekspozycję roślin na światło słoneczne. Mimo iż szklarnie nadal wymagać będą dodatkowego ogrzewania lub klimatyzacji, koszty prowadzenia szklarni są zwykle znacznie niższe niż w przypadku uprawy indoor.
• Genetyka marihuany i klimaty, które preferuje.
Jak wspomnieliśmy powyżej, różne odmiany są preferują różne klimaty – w zależności od ich składu genetycznego. Genetyka dyktuje strukturę kwiatu i pomaga mu przetrwać w lokalnym środowisku. Istnieją trzy podstawowe typy cannabis, które można uprawiać, a każda z nich oferuje inne korzyści.
1. Sativa: Historycznie, genetyka sativa kwitła w regionach równikowych na całym świecie. Struktura roślin i pąków jest ogólnie bardziej przewiewna, co pomaga roślinom radzić sobie z wysokimi temperaturami i wilgotnością. Z tego powodu sativy popularne są na obszarach o podwyższonej wilgotności i opadach.
Wady: sativy posiadają zwykle długie cykle kwitnienia. Klimaty tropikalne na ogół nie mają zimowych pór roku, więc sativy nie muszą się spieszyć – co powoduje, że ich czas kwitnienia może trwać nawet do 14 tygodni. W regionach o chłodniejszych jesieniach ten długi cykl kwitnienia z pewnością się nie sprawdzi.
2. Indica: rośliny indici pochodzą z suchych, górskich regionów Bliskiego Wschodu. Dzięki strukturze roślin, która są zazwyczaj krótkie, krzaczaste i gęste, rośliny indici mogą sobie poradzić z zimniejszymi temperaturami. Jednak działają one słabo w obszarach o wysokiej wilgotności i opadach. Uprzedzając sezon zimowy, odmiany indica zazwyczaj szybko kończą okres kwitnienia – w ciągu od 7 do 9 tygodni, co czyni je odpowiednim wyborem dla obszarów o krótszym okresie letnim i zimniejszych jesieniach.
3. Ruderalis: ruderalis to rodzaj cannabis powszechnie stosowanego w hodowli odmian z autofloweringiem i odmian bogatych w CBD. Można uprawiać je w regionach ogólnie uznawanych za nieprzyjazne marihuanie – takich jak Alaska i Rosja, chociaż trzeba pamiętać, że odmiana ta nie posiada wysokiej zawartości THC, ale za to może być uprawiana w celu krzyżowania i hodowania bardziej odpornych odmian hybrydowych.
• Optymalne media uprawy.
Uprawa jest tak dobra, jak ziemia w której rośnie, dlatego wszyscy, którzy uprawiają cannabis muszą także zadbać o ziemię, w której jest uprawiana.
Niewielu hodowców stosuje glebę pochodzącą z ziemi. Jeśli jednak wierzysz, że ta lokalna gleba jest zarówno bogata w składniki odżywcze jak i zdrowa, może sprawdzić ją pod kątem pH, aby sprawdzić, czy rzeczywiście jest odpowiednia. Dobrze, aby gleba zawierała mikro- i makroelementy i posiadała pH pomiędzy 6,0 a 7,0. Po otrzymaniu wyników testu można użyźnić glebę dodając do niej brakujące składniki odżywcze i równoważąc posiadany przez nią poziom pH.
Rozważ te czynniki podczas oceniania jakości gleby:
• piaszczysta gleba wydaje się być bardziej kwaśna i posiadać niższy poziom składników odżywczych
• gleba gliniasta jest bardziej alkaliczna i posiada wysoki poziom pH, ale nie jest bogata w składniki odżywcze
• gleba posiadająca odpadki roślin uznawana jest za glebę leśną – będzie posiadać najbardziej zrównoważony poziom pH oraz różnorodne składniki odżywcze.
Jeśli dobrej jakości gleba nie jest dostępna lokalnie w żadnym z dostępnych ci sklepów, zastanów się nad uprawą hydroponiczną. Pozyskanie podłoża hydroponicznego w suchym klimacie może okazać się tańsze i łatwiejsze niż pozyskanie wysokiej jakości gleby.
• Jakoś wody zależy od regionu.
Nawet woda różni się w zależności od regionu i ważne jest zapoznanie się z jej poziomem pH. Jeśli poziom pH jest zbyt wysoki lub zbyt niski, może on spowodować szok roślin i uniemożliwić przyjmowanie przez nich składników odżywczych, których potrzebują, aby dobrze kwitnąć.
Aby ustalić poziom pH wody, dodaj do nie roztwory o niskim lub wysokim poziomie pH. Kwaśna lub alkaliczna woda jest najrzadziej zauważanym problemem w przypadku uprawy – poziom pH wody może zmienić się niespodziewanie!
Należy również pamiętać, że woda różni się pod względem zawartości minerałów w różnych regionach, ale generalnie poleca się stosowanie filtrów RO do usuwania nadmiernych ilości minerałów i chloru. Jeśli natomiast chcesz utrzymać bogate życie mikroorganizmów w wodzie, rozważ przeprowadzenie testów wodnych, aby określić jakiego rodzaju filtr sprawdzi się w twoim przypadku najlepiej.