Tętniak mózgu jest rzadkim schorzeniem, ale dość powszechnym w populacji ogólnej.
W rzeczywistości, według Brain Aneurysm Foundation, 6,5 miliona ludzi w Stanach Zjednoczonych (około 1 na 50 osób) ma niepęknięty tętniak mózgu. ¹ Ta sama fundacja twierdzi, że około 8 do 10 osób na 100 000 będzie miało pęknięty tętniak. A spośród tych pękniętych ofiar około 50% zobaczy śmiertelne konsekwencje. Ponadto 66% osób, które przeżyły, doświadczy trwałego uszkodzenia neurologicznego.
Z tych powodów istotne jest znalezienie leku, który zapobiegnie wystąpieniu pęknięć tętniaka mózgu. Mając to na uwadze, niektórzy mogą rozważyć, czy marihuana jest korzystna, czy szkodliwa dla tętniaków mózgu.
Niestety, istnieje niewiele badań dotyczących tego konkretnego stanu zdrowia. Jednak w tym artykule wyjaśnimy wszystko, co wiemy o tętniakach mózgu i marihuanie. Czym są tętniaki mózgu? Aby prawidłowo funkcjonować, mózg wymaga dostarczania dużych ilości krwi przez szereg głównych naczyń krwionośnych. Biegną one w górę szyi i bezpośrednio do mózgu. Gdy naczynia krwionośne rozgałęziają się, stają się coraz mniejsze.
Kiedy ściany naczyń krwionośnych w mózgu stają się słabe, tworzą tętniak mózgu. Zazwyczaj tętniak powstaje w miejscu, gdzie naczynia krwionośne dzielą się i prowadzą do mniejszych naczyń². Chociaż dokładna przyczyna tego osłabienia nie jest w 100% jasna dla badaczy, kilka czynników może do niego doprowadzić.
Obejmują one:
Wiek (bardziej widoczny u osób powyżej 40 roku życia),
Historia rodzinna,
Wysokie ciśnienie krwi,
Istniejące wcześniej słabości naczyń krwionośnych,
Ciężki uraz głowy,
Palenie,
Płeć (kobiety są bardziej podatne na rozwój niż mężczyźni),
Nadużywanie substancji (w szczególności nadużywanie kokainy).
Niepęknięty tętniak mózgu może powodować następujące objawy:
Trudność w mówieniu,
Bóle głowy,
Utrata równowagi,
Drętwienie po jednej stronie twarzy,
Ból wokół lub nad okiem,
Kłopoty z koncentracją i pamięcią krótkotrwałą,
Zaburzenia widzenia (podwójne widzenie lub utrata wzroku).
W przypadku pęknięcia tętniaka mózgu wystąpią następujące objawy:
Uczucie bycia chorym,
Utrata przytomności,
Drgawki,
Wrażliwość na światło,
Sztywność lub ból szyi,
Zaburzenia widzenia (podwójne widzenie lub utrata wzroku),
Osłabienie po jednej stronie ciała.
Jak zwykle leczy się tętniaki mózgu?
Aby uniknąć pęknięcia, operacja zapobiegawcza jest najlepszym środkiem dla osób z grupy wysokiego ryzyka. Jednak operacja nie będzie zalecana wszystkim, ponieważ wiąże się z potencjalnymi poważnymi powikłaniami, takimi jak udar lub uszkodzenie mózgu. Jeśli ryzyko pęknięcia tętniaka mózgu jest niskie, prawdopodobnie otrzymasz lek, który pomoże obniżyć ciśnienie krwi.
Ponadto lekarz zaleci zmianę niektórych aspektów stylu życia, takich jak utrata wagi lub spożywanie mniejszej ilości tłuszczów nasyconych. Jeśli dojdzie do pęknięcia, prawdopodobnie czeka Cię natychmiastowa operacja. Może to obejmować klipsowanie neurochirurgiczne lub zwijanie wewnątrznaczyniowe. Mając to na uwadze, staje się oczywiste, że najlepszym sposobem leczenia jest całkowite unikanie tętniaków mózgu. Niektórzy mogą się zastanawiać, czy konopie indyjskie pomagają w tej profilaktyce.
Czy marihuana może pomóc w leczeniu tętniaków mózgu?
Prostą odpowiedzią jest: nie. Jeśli grozi ci tętniak mózgu, najlepiej trzymać się z daleka od marihuany. Przynajmniej standardowa marihuana zawiera wysoki poziom tetrahydrokannabinolu (THC). Powodem tego są ostatnie badania, które wykazały, że rekreacyjne używanie marihuany może zaburzać metabolizm tlenu i produkcję energii w komórkach. Z kolei komórki stają się bardziej wrażliwe i mają większe trudności z przenoszeniem krwi do mózgu. Trzeba przyznać, że autorzy przyznali, że te odkrycia były ograniczone. Nie można zatem stwierdzić, że spożywanie THC znacząco zwiększy ryzyko pęknięcia tętniaka.
Jednak nie można również zaprzeczyć, że zagrożenia zostały zaobserwowane w warunkach naukowych i należy ich unikać za wszelką cenę, głównie dlatego, że 50% pęknięć tętniaków kończy się śmiercią. Jednak jeśli regularnie używasz marihuany, możesz być predysponowany do gorszego wyniku udaru po pęknięciu tego tętniaka.”
Niektóre inne kluczowe obszary tego badania obejmują:
Konsumenci konopi byli 2,7 razy bardziej narażeni na opóźnione niedokrwienie mózgu – powikłanie dwa tygodnie po pęknięciu naczynia krwionośnego.
Osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność THC, były 2,8 razy bardziej narażone na rozwój długotrwałej niepełnosprawności fizycznej. Konsumenci konopi byli 2,2 razy bardziej narażeni na śmierć z powodu tych komplikacji.
Zdecydowana większość dostępnych badań dotyczy raczej palenia tytoniu niż konopi indyjskich. Ponieważ jednak palenie jest najpopularniejszą formą konsumpcji konopi indyjskich, warto sprawdzić, czy skutki palenia odgrywają rolę w powstawaniu tętniaka. Co ciekawe, badania wskazują, że chociaż nikotyna stwarza ryzyko powikłań, to dym tytoniowy w organizmie powoduje komplikacje.
Mówiąc dokładniej, dym uszkadza ściany tętnic i niszczy ich wyściółkę. Z kolei organizm będzie próbował naprawić te ściany, tworząc skrzepy i płytkę nazębną. Ale to nagromadzenie osłabia ściany i zwiększa ryzyko tętniaka. Ponadto, jako środek pobudzający, nikotyna również podnosi ciśnienie krwi. Z biegiem czasu może to prowadzić do dalszego osłabienia ścian tętnic.
Według badania z 2020 r. kobiety w wieku od 30 do 60 lat, które paliły, były czterokrotnie bardziej narażone na rozwój tętniaka mózgu niż osoby niepalące. Co więcej, badanie wykazało, że kobiety z wysokim ciśnieniem krwi były siedmiokrotnie bardziej narażone na komplikacje. Jak więc te wyniki korelują z paleniem konopi indyjskich? Na początek wspomnieliśmy, że sam dym zwiększa ryzyko tętniaka mózgu. Mając to na uwadze, regularne palenie marihuany prawdopodobnie wpłynie również na ściany tętnic.
Jak również wspomniano, wzrost ciśnienia krwi również zwiększa ryzyko. Obecnie uważa się, że zarówno kannabidiol (CBD), jak i THC mogą podnosić ciśnienie krwi i teoretycznie zwiększać ryzyko wystąpienia tętniaka. Ale jak wspomniano wcześniej, po prostu nie ma wystarczającej liczby badań, aby dojść do ostatecznych wniosków.
Podsumowanie
Bez rozstrzygających dowodów nie można powiedzieć, że marihuana radykalnie zwiększa ryzyko wystąpienia tętniaka mózgu. Ale dowody, które mamy, wskazują w tym kierunku. Mówiąc dokładniej, palenie marihuany wydaje się wiązać z największym ryzykiem. Przynajmniej jeśli chodzi o badania przeprowadzone na temat dymu tytoniowego. Mając na uwadze te informacje, osoby zagrożone tętniakiem mózgu powinny całkowicie unikać marihuany. Podczas gdy badania pozostają niejednoznaczne, prawdopodobieństwo powikłań jest zbyt wysokie. A ponieważ pęknięty tętniak mózgu często prowadzi do śmierci, nie są to rodzaje ryzyka, dla których warto spożywać konopie indyjskie.