Genetyczne sekwencjonowanie pokazuje, że rośliny konopi zostały udomowione już 12 tysięcy lat temu.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że obecne zainteresowanie konopiami indyjskimi nie jest jedynie chwilową modą i że ten gatunek rośliny zaspokaja różnorodne potrzeby człowieka od tysięcy lat.
W niedawnym badaniu znaleziono dowody genetyczne na to, że konopie indyjskie zostały udomowione już 12 000 lat temu. Przodkiem wszystkich odmian rosnących dzisiaj przy sztucznym świetle, na polach i na wolności, była odmiana konopi z północno-zachodnich Chin.
Ludzie wcześnie dostrzegli wiele zalet tej rośliny i uprawiali ją od tysiącleci, co uczyniło ją jedną z pierwszych udomowionych upraw. Archeolodzy opowiadają podobną historię, ponieważ ślady konopi, takie jak ślady sznurka konopnego na ceramice, odkryto w wielu stanowiskach archeologicznych na całym świecie.
Naukowiec ze Szwajcarii Luca Fumagilli i jego koledzy z innych krajów rozpoczęli ambitny projekt sekwencjonowania genomów 80 konopi indyjskich i ich odmian z całej planety. Dodali do tego kolejnych 30 genomów, które zostały wcześniej zsekwencjonowane.
Dowody przeprowadzonych analiz wskazują, że przodek wszystkich współczesnych odmian rósł dziko w północno-zachodniej części Chin. Gatunek ten wymarł, ale jego bliscy krewni wciąż rosną w tym samym regionie.
Selektywna hodowla miała swój początek ponad 4000 lat temu
Podobnie jak dzisiaj, kiedy uprawiamy i wykorzystujemy konopie indyjskie do niezwykle różnorodnych celów, starożytni ludzie wykorzystywali tę roślinę jako źródło błonnika i lekarstwa, spożywali olej z nasion konopi jako pożywienie, a nawet używali jej psychoaktywnych mocy w rytuałach religijnych.
Jednak dowody genetyczne wskazują, że próbowano wybierać odmiany odpowiadające wszystkim tym potrzebom dopiero około 4000 lat temu. Następnie zaczęto hodować konopie, co doprowadziło do powstania dwóch odrębnych współczesnych podgatunków. Jedna miała długie łodygi oraz bardzo dużą zawartość błonnika, a druga natomiast krótszą łodygę, więcej bocznych gałęzi i żywiczne kwiaty.
I, oczywiście, w ciągu ostatnich kilku dekad nastąpił gwałtowny rozwój hodowli selektywnej, kiedy manipulowano genami w celu osiągnięcia najwyższego możliwego poziomu THC, a ostatnio także terpenów (substancji aromatycznych) w marihuanie.