
Pleśń jest chorobą grzybiczą, która powoduje wzrost strzępek grzybów w tkankach roślinnych, drewnie, skórze, papierze itp. Jest stosunkowo podobna do mączniaka prawdziwego, ale ta infekcja grzybicza przenika do tkanek liści, łodyg i owoców, a nie tylko pozostaje na powierzchni, jak w pierwszym przypadku. Będąc endopasożytem, nie zauważysz jego powstawania, dopóki szkody wyrządzone w roślinie nie będą znaczne, szkody te są zwykle powodowane w górnych częściach roślin. Należy do rodziny Peronosporaceae, która obejmuje 7 rodzajów i około 600 gatunków.
W rolnictwie często uszkadza uprawy ziemniaków, winorośli, tytoniu i roślin dyniowatych, nie zapominając oczywiście o uprawach marihuany. Patogen ten jest dość wyspecjalizowany, ponieważ zwykle każdy gatunek atakuje określoną – i stosunkowo niewielką – liczbę roślin.
Jednym z najbardziej znanych gatunków jest Plasmopara viticola lub mączniak rzekomy winorośli, który został wprowadzony do Europy w 1878 roku przez Francuzów, którzy importowali szczepy amerykańskiej winorośli odporne na filokserę, ale będące żywicielami tego grzyba.
Rozmnażanie się mączniaka w uprawach marihuany
Podobnie jak wiele innych gatunków grzybów, mączniak potrzebuje szczególnych warunków klimatycznych do rozmnażania, nawet jeśli jest w stanie pozostać w stanie utajonym przez długi czas, zanim stanie się aktywny i zaatakuje uprawy. Głównym źródłem infekcji są często resztki roślinne, w których choroba może pozostać i zostać później rozprzestrzeniona przez czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr, zwierzęta lub my sami. Dlatego jak zawsze radzimy, aby utrzymywać nasz ogród lub uprawy w czystości od rozkładającej się materii roślinnej, co pomoże uzyskać zdrowsze rośliny, szczególnie w szklarniach i na obszarach uprawy marihuany o słabej wentylacji.
Grzyb staje się aktywny, gdy wilgotność wzrasta, a temperatury wahają się od 10 do 25ºC. Zimą ma tendencję do pozostawania w stanie uśpienia, czekając na optymalne warunki rozwoju, co zwykle ma miejsce wiosną. Gdy temperatura wzrasta, a wilgotność jest wysoka (nawadnianie przez opryskiwanie, deszcz, rosa), grzyb zaczyna się rozwijać i rozmnażać. Mączniak rzekomy winorośli (Plasmopara viticola) zimuje jako struktura zwana oosporami (jeśli zima jest łagodna, będzie to robić jako grzybnia), kiełkując, gdy temperatura wzrośnie do 12ºC, tworząc zarodnię, która zostanie rozproszona przez wiatr i która będzie potrzebować tylko odrobiny wody (deszczu) do kiełkowania. Pozostanie w stanie uśpienia poniżej 10ºC i powyżej 35ºC.
Uprawy zabrudzone resztkami roślinnymi w trakcie rozkładu, z obecnością wody w postaci płynnej, temperatury między 10 a 25ºC, uprawy słabo wentylowane lub słabo nasłonecznione itp. są zatem podatne na atak tego grzyba. Obfite nawadnianie, mgła, rosa i deszcze, po których następują ciepłe dni, znacznie sprzyjają kiełkowaniu zarodników. W przypadku upraw szklarniowych i w pomieszczeniach szczególnie zaleca się sprawdzenie wilgotności otoczenia i wentylacji obszaru uprawy.
Objawy pleśni i szkody powodowane przez nią na roślinach marihuany
Jak już wspomnieliśmy, mączniak wpływa głównie na nadziemne części roślin i owoce, łodygi, a zwłaszcza liście. Pierwszymi objawami są białawo-żółte i lekko półprzezroczyste plamy w wiązce liści (potocznie nazywane „plamami oleju”); jeśli wilgotność jest wysoka, na ich spodniejstronie utworzy się biały puch, który łatwo pomylić z mączniakiem prawdziwym, chociaż w przypadku mączniaka, jeśli pozbędziemy się tego rodzaju puchu, znajdziemy plamy oleju.
Jeśli infekcja rozprzestrzenia się, dotknięte nią części wysychają i stają się nekrotyczne, powodując przedwczesne opadanie liści (defoliację) i wpływając w ten sposób na plon i końcową jakość rośliny. Wraz z nadejściem jesieni, plamy ograniczone nerwami liści, rozwijają mozaikowe odcienie (od żółtego do brązowego), a jeśli poziom wilgoci pozostaje wysoki, możliwe jest, że tworzy biały puch.
Mączniak może również wpływać na łodygi roślin, tworząc brązowe plamy, które czasami mogą obracać się wokół łodygi. Zainfekowany obszar więdnie i może umrzeć w przypadku ciężkiej infekcji.
Zapobieganie i zwalczanie pleśni na roślinach marihuany
Jeśli twój ogród lub uprawa są wolne od pleśni, powinieneś zastosować szereg środków zapobiegawczych, aby uniknąć jej pojawienia się. Utrzymywanie ich w czystości, aby zapewnić odpowiednią ilość światła słonecznego i wentylację, nie podlewać ich, chyba że jest to konieczne, unikać wysokiego poziomu wilgotności i zbyt dużej gęstości uprawy, przycinanie, aby uniknąć zbyt liściastej rośliny itp. to tylko niektóre z rzeczy, które można zrobić, aby zapobiec pleśni.
Jako zabiegi zapobiegawcze można zdecydować się na opryski z bulionem rumiankowym (50 g kwiatów na litr wody, a następnie rozpuścić w ilości 9 litrów wody na litr bulionu), czosnkiem (napar z 50 g ząbków czosnku na litr wody, a następnie rozpuścić 1 litr gotowego bulionu w 4 litrach wody i spryskać nim roślinę), można również użyćskrzypu lub propolisu. Inne często stosowane środki zapobiegawcze to mieszanka Bordeaux, tlenochlorek miedzi i ditiokarbaminiany.
Jeśli natomiast wykryjesz objawy mączniaka w swoich uprawach, musisz działać szybko, aby uniknąć zniszczenia.
Należy oczyścić obszar z resztek roślinnych, w przypadku słabego napowietrzenia można przyciąć i usunąć porażone liście. Istnieją produkty grzybobójcze, które działają kontaktowo (penetrująco) lub ogólnoustrojowo w celu zwalczania tego grzyba. Te, które działają kontaktowo (Climoxanilo, chlorothalonil, Imazalil) zwykle stosuje się po 24 godzinach od wystąpienia warunków sprzyjających atakowi, takich jak deszcz, podczas gdy te o działaniu układowym (metalaksyl, Fosetil-Al, Triadimenol, Tebukonazol, myklobutanyl i Bitertanol) stosuje się po maksymalnie 72 godzinach.
Jak zawsze, zalecamy uważne przeczytanie instrukcji użytkowania tych produktów i szczegółowe przestrzeganie wymaganych środków bezpieczeństwa. Zaleca się stosowanie produktów organicznych szanujących środowisko, zarówno dla zdrowia, jak i dla zdrowia osób w Twoim otoczeniu i pamiętaj, że zawsze lepiej jest zapobiegać infekcjom grzybiczym niż je leczyć!