Trening LST

feminizowane nasiona konopi

Low Stress Training to świetny sposób na zwiększenie plonów i lepszą kontrolę wysokości roślin.

Trening o niskim poziomie stresu, lub LST to nowoczesna adaptacja starożytnej sztuki ogrodniczej. „Espalier” to praktyka na treningu i przycinaniu drzew owocowych w celu możliwości ich wzrostu w domu w płaskiej, dwuwymiarowej strukturze. Słowo to jest również nazwą kratki, która była często używana do wspierania roślin. Niegdyś był to bardzo powszechny widok w całej Europie.

Hieroglify z 1400 roku przed naszą erą z Egiptu wyraźnie przedstawiają drzewa figowe wytrenowane do wzrostu horyzontalnego. Jednak, jak można się domyślić, technika ta została spopularyzowana nieco później – w XVII wieku we Francji. Sady trenowano nie tylko po to, aby drzewa miały więcej światła słonecznego, ale także aby bardziej upiększały krajobraz.

Niezależnie od tego jak podejdziesz do LST, cel jest taki sam w przypadku każdego hodowcy – chodzi o manipulowanie roślinami tak, aby były one bardziej krzaczaste niż normalnie.

Aby korzystać z LST nie potrzeba wiele. Wystarczy naprawdę minimalistyczny zestaw narzędzi. Najważniejszym narzędziem są miękkie sznurki lub wiązania roślinne, które utrzymywać będą pędy na miejscu. Jeśli chodzi o podparcie roślin, istnieje wiele możliwości, od metalowych kratek po bambusowe słupki.

Z LST należy obchodzić się delikatnie. Pamiętaj, aby zawsze zginać pędy na zewnątrz, z dala od głównej łodygi. LST to mieszanka zarówno sztuki jak i nauki. Najpierw musisz sobie wyobrazić, jaki kształt ma roślina cannabis. Jeśli dopiero rozpoczynasz eksperymenty z LST, pamiętaj aby być kreatywnym, ale nie dać się ponieść emocjom.

Najbardziej powszechnym kształtem docelowym jest roślina krzaczasta i nie jest ona zbyt trudna do wykonania dla początkujących. Główną łodygę możesz traktować jak każdą inną gałęź – ją również możesz zginać.

Jeśli zdarzy ci się nie tylko zgiąć, ale także złamać gałąź – nie martw się, to jeszcze można naprawić. Oczywiście naprawić ją można pod warunkiem, że nie będzie ona całkowicie złamana, i wtedy wystarczy tylko skleić ją taśmą, a roślina wróci do zdrowia.

Zaletą LST jest elastyczność jaką daje. Treningu nie można wykonywać tylko w przypadku, gdy łodygi będą już zbyt mocno rozwinięte i zbyt sztywne, aby się zginać – oprócz tego masz pełną dowolność. Małym hodowcom polecamy przeprowadzanie treningu jak najwcześniej, aby móc maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Większość hodowców indoor zaczyna trenować rośliny, gdy są one w fazie wegetatywnej, gdy pędy są wciąż zielone i giętki.

LST oczywiście nie ogranicza się do uprawy indoor. Technika ta ma swój początek w uprawie outdoor. Hodowcy outdoor, szczególnie ci pochodzący z chłodniejszych północnoeuropejskich klimatów, mogą naprawdę dobrze skorzystać z zastosowania LST. Rośliny, które poddawane są treningowi nie tylko rosną bardziej krzaczaste, ale także są bardziej produktywne.

Czy można trenować rośliny z autofloweringiem?

Odpowiedź jest tak, oczywiście. Współczesne autokwitnące hybrydy doskonale się do tego nadają. LST jest prawdopodobnie najlepszym sposobem na znaczne zwiększenie wydajności roślin. Biorąc pod uwagę fakt, że większość automatów zaczyna kwitnąć zaledwie 4-5 tygodni po wykiełkowaniu najlepiej jak najwcześniej podjąć decyzję o treningu.

Ta wciąż rozwijająca się technika sprzyja zwiększonemu wzrostowi pąków, ponieważ gałęzie mają lepszy dostęp do światła. Oprócz tego łodygi, które normalnie stoją pionowo, przyjmują pozycję boczną powodując, że wyrastają na nich nowe, pionowe gałęzie.

LST to powszechna praktyka nie tylko wśród hodowców cannabis, ale także osób uprawiających róże, winogrona i inne winorośla.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © F2seeds.com - Opowiemy Ci na naszym blogu F2seeds o marihuanie i konopiach indyjskich, zwanych roślinami cannabis THC oraz CBD.