Pomimo gwałtownego wzrostu liczby legalizacji, wykorzystanie marihuany przez młodzież pozostaje stabilne.
Używanie marihuany przez młodzież nadal utrzymuje się na stabilnym poziomie, nawet gdy więcej stanów decyduje się na zalegalizowanie tej rośliny, zgodnie z najnowszą edycją corocznej ankiety finansowanej przez rząd federalny.
Raport Monitoring the Future (MTF), opublikowany we wtorek, wykazał, że spożycie konopi indyjskich wśród nastolatków „nie zmieniło się znacząco w żadnym z trzech stopni, ostatnich 12 miesięcy, ostatnich 30 dni i codziennego 2019-2020 ”. Wyniki oparte są na samodzielnych raportach uczniów klas 8, 10 i 12.
Co więcej, codzienne wapowanie marihuany zmniejszyło się w tym okresie o ponad połowę w przypadku uczniów klas 10 i 12. Spadek odpowiednio do 1,1 i 1,5 procent.
Badanie pokazuje, że dla wszystkich trzech klas, używanie konopi indyjskich w ciągu ostatnich 30 dni i codzienne spożycie pozostały takie same lub nieznacznie spadły w latach 2019-2020. Jedynym wyjątkiem jest codzienne używanie przez uczniów klas 12., które wzrosło o pół punktu procentowego.
Postrzeganie szkodliwości marihuany również ogólnie pozostawało stabilne.
Wyniki te są sprzeczne z narracją, którą konsekwentnie wysuwali prohibicjoniści, argumentując, że ruch legalizacyjny doprowadzi do znacznego wzrostu używania konopi indyjskich przez młodzież, ponieważ normalizuje to takie zachowanie.
Zwolennicy sprzeciwiają się temu, że ustanowienie regulowanych programów marihuany ograniczyłoby dostęp osobom niepełnoletnim, jednocześnie łagodząc wpływ nielegalnych rynków, na których nie jest wymagana polityka taka jak kontrola tożsamości oraz wieku.
Badanie MTF z 2018 r., przeprowadzone przez University of Michigan i finansowane przez National Institute on Drug Abuse, ujawniło również, że mniej nastolatków używa obecnie marihuany w porównaniu z 2012 r., kiedy pierwsze kraje postanowiły zalegalizować marihuanę.
Wyniki te są zgodne z innymi danymi federalnymi z Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Przeprowadzane co dwa lata przez agencję badanie zachowań związanych z ryzykiem wśród młodzieży wykazało, że konsumpcja marihuany wśród uczniów szkół średnich spadła w szczytowych latach legalizacji rekreacyjnej marihuany.
Badanie wykazało, że w latach 2009–2019 nie było żadnych zmian w tempie zażywania konopi indyjskich wśród uczniów szkół średnich. Jednak w analizie wykorzystującej kwadratowy model zmian konsumpcja marihuany przez całe życie spadła w tym okresie.
Zakazujący argument, że legalizacja marihuany ośmieliłaby młodych ludzi do używania konopi indyjskich, był wielokrotnie obalany w badaniach. Z każdym rokiem argument ten staje się coraz słabszy.
Kolorado i Waszyngton były pierwszymi dwoma stanami w USA, które zalegalizowały marihuanę w 2012 roku. Od tego czasu kolejne stany dołączają do każdego cyklu wyborczego. Niedawno wyborcy w Arizonie, Mississippi Montana, New Jersey i Południowej Dakocie wybrali wprowadzenie reformy w drodze głosowania.
Inne badanie opublikowane przez urzędników stanu Kolorado w sierpniu wykazało, że spożycie konopi indyjskich przez młodzież w stanie „nie zmieniło się znacząco od czasu legalizacji” w 2012 r., chociaż metody konsumpcji ulegają zróżnicowaniu.
Urzędnik z National Marijuana Initiative w White House Office of National Drug Control Policy poszedł jeszcze dalej, przyznając, że z niejasnych powodów spożycie konopi indyjskich przez młodzież „spada” w Kolorado i innych zalegalizowanych stanach i że jest to „dobra rzecz”, nawet jeśli „nie rozumiemy dlaczego”.
Wcześniejsze badania dotyczące wskaźników używania przez nastolatków po legalizacji wykazały spadki konsumpcji lub podobny brak dowodów wskazujących na wzrost.