Zastosowanie marihuany w leczeniu jaskry: Co mówią badania?
Zdolność konopi do łagodzenia objawów jaskry została wykazana w różnych badaniach, ale nadal pozostają wątpliwości co do jej skuteczności i spójności u różnych pacjentów. Mimo to jest to jeden z najczęstszych powodów, dla których warto poprosić o medyczną marihuanę. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
Jaskra jest drugą najczęstszą przyczyną nieodwracalnej ślepoty na całym świecie. Od lat 70. wiadomo, że konopie indyjskie mogą być skutecznym sposobem leczenia, ale obawy dotyczące skutków ubocznych sprawiły, że społeczność medyczna niechętnie ją popiera. Co więcej, dawka wymagana do uzyskania zauważalnego efektu terapeutycznego może sprawić, że leczenie konopiami stanie się nieopłacalne i nieefektywne. Przyjrzyjmy się konopiom indyjskim jako leczeniu jaskry i porównajmy je z konwencjonalnym leczeniem farmaceutycznym.
Czym jest jaskra?
Jaskra dotyka ponad 70 milionów ludzi na całym świecie, z których 10% jest całkowicie niewidomych. Ten podstępny stan może pozostać bezobjawowy, dopóki nie jest bardzo zaawansowany, co sprawia, że prawdopodobnie 70 milionów chorych stanowi wierzchołek góry lodowej niezdiagnozowanej jaskry. Choroba występuje najczęściej u osób starszych, u osób z rodzinną historią jaskry oraz u osób pochodzenia afrykańskiego.
Jaskra jest zwykle związana z wysokim ciśnieniem w oku lub ciśnieniem wewnątrzgałkowym (IOP). To ciśnienie może powodować stres i obciążenie elementów oka, prowadząc do śmierci komórek zwojowych siatkówki, które są odpowiedzialne za przekazywanie informacji z siatkówki do mózgu. Pacjenci doświadczają nieodwracalnej utraty wzroku po zerwaniu połączenia między okiem a mózgiem.
Dwa rodzaje jaskry: otwarty kąt i zamknięty kąt
Istnieją dwie kategorie jaskry: jaskra otwartego kąta i jaskra zamkniętego kąta. Jaskra otwartego kąta stanowi co najmniej 90% wszystkich przypadków jaskry, ale jaskra zamkniętego kąta jest cięższa i częściej prowadzi do całkowitej utraty wzroku.
Zarówno jaskra otwartego, jak i zamkniętego kąta są związane z wysokim ciśnieniem w przedniej części oka, która zawiera rogówkę, tęczówkę i soczewkę. To normalne, że oko jest pod ciśnieniem – w ten sposób oko zachowuje swój mniej więcej kulisty kształt i utrzymuje napięte ściany.
Ciśnienie jest powodowane przez płyn w oku zwany cieczą wodnistą, który przypomina osocze krwi, ale zawiera mniej białka. W zdrowym oku płyn ten spływa z brzegów oka do przestrzeni między tęczówką a soczewką. Płyn przedostaje się przez źrenicę do przestrzeni między tęczówką a rogówką, a następnie spływa przy krawędzi oka przez struktury zwane siateczką beleczkowatą.
Ciśnienie jest powodowane przez płyn w oku zwany cieczą wodnistą, który przypomina osocze krwi, ale zawiera mniej białka. W zdrowym oku płyn ten spływa z brzegów oka do przestrzeni między tęczówką a soczewką. Płyn przedostaje się przez źrenicę do przestrzeni między tęczówką a rogówką, a następnie spływa przy krawędzi oka przez struktury zwane siateczką beleczkowatą.
Wiele pozostaje do odkrycia na temat jaskry. Oczywiste jest, że ciśnienie wewnątrzgałkowe jest związane ze śmiercią komórek zwojowych siatkówki. Jednak biologiczna podstawa jaskry i czynniki przyczyniające się do jej progresji są słabo poznane. Wiele osób pozostaje bezobjawowych do późnej progresji choroby, podczas gdy inne mają normalne ciśnienie wewnątrzgałkowe, ale nadal rozwija się u nich jaskrowa neuropatia nerwu wzrokowego.
Wpływ konopi na jaskrę
Skuteczność konopi w obniżaniu ciśnienia śródgałkowego jest dobrze znana, po raz pierwszy została opisana w 1971 roku. Farmakolog prof. Manley West i jego kolega okulista, dr Albert Lockhart, donieśli o stosowaniu konopi w leczeniu jaskry w 1978 roku.
West opracował krople do oczu na bazie konopi do leczenia jaskry, a w 1987 uzyskał zgodę na ich sprzedaż na Jamajce pod nazwą „Canasol”. Canasol nie zawiera psychoaktywnych kannabinoidów. Chociaż dopuszczony do użytku tylko na Jamajce, podobno został również przepisany w wielu krajach na całym świecie.
West rozwinął Canasol w Cantimol, połączenie Canasol i beta-blokera Timolol Maleate. Badania kliniczne i na zwierzętach Cantimolu zostały przeprowadzone na Jamajce, a lek jest dostępny w aptekach na Jamajce po przejściu lokalnego procesu zatwierdzania i rejestracji. Podobnie jak Canasol, Cantimol prawdopodobnie pozostanie karaibską tajemnicą, ponieważ nie ma planów poddania leku do zbyt kosztownego procesu zatwierdzania przez FDA wymaganego do wprowadzenia go na rynek w USA.